Niecodzienne spotkanie z estońską muzyką

„Johan Randvere concert" – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Siódmy dzień rzeszowskiego festiwalu TRANS/MISJE – TRÓJMORZE rozpoczął się od kameralnego koncertu przedstawiciela młodego pokolenia estońskich pianistów – Johana Randvere – który odbył się w Filharmonii Podkarpackiej.

Johan Randvere, absolwent między innymi Konserwatorium Giuseppe Verdiego w Mediolanie, aktualny doktorant Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, zaprezentował widowni repertuar estońskich kompozytorów. Byli to między innymi: Jaan Rääts, Eduard Tubin, Erkki-Sven Tüür, Tõnu Kõrvits i Arvo Pärt. Oprócz nich, rzeszowska widownia mogła usłyszeć także utwór Franza Liszta, którego młody muzyk szczególnie lubi.

Randvere, jak przystało na światowej sławy pianistę (występował on między innymi w nowojorskiej Carnegie Hall czy Dużej Sali Konserwatorium Moskiewskiego im. Piotra Czajkowskiego), sprezentował widowni pierwszorzędny i imponujący koncert. Co ciekawe, estoński muzyk poprzedzał większość prezentowanych utworów związanymi z nimi anegdotami. Szczególnie intrygująca wydała się historia dotycząca wymienionego wyżej kompozytora Arvo Pärta, którego Randvere zna osobiście. Pianista przekonywał publiczność, że Arvo Pärt, parający się także astrologią, rozmawia z gwiazdami, które czasem dyktują mu jego symfonie, a następnie zagrał jeden z takich utworów. Była to kompozycja o tyle nietypowa, że w połowie utworu Randvere wstał i otwartą ręką uderzał w struny fortepianu, by wyciągnąć z nich długie, niske i przytłaczające tony.

Niestety, był to ostatni z koncertów fortepianowych tej edycji festiwalu TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Niemniej, Rzeszowska publiczność wciąż może się wybrać na sobotni koncert kwartetu smyczkowego Infra String Quartet, który odbędzie się na dziedzińcu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Rzeszów
27 sierpnia 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia