Niecodzienne wydarzenie w Grotesce

o koncercie „Otworzyło się życie" w Teatrze Groteska w Krakowie

Na scenie krakowskiego Teatru Groteska dnia 26 czerwca br. będzie miał miejsce koncert „Otworzyło się życie". Grupa niewidomych artystów – głównie z Ukrainy, ale również z Gruzji czy od niedawna nieukraińskiego Krymu – wystąpi przy akompaniamencie Orkiestry Akademickiego Lwowskiego Dramatycznego Teatru Narodowego.

Koncerty organizowane są od 2008 roku, kilkukrotnie już artyści gościli na festiwalach w Polsce – tym razem na zaproszenie krakowskich Lions Club i we współpracy z Jordan Group muzycy, laureci najważniejszych krajowych festiwali, wykonają utwory klasyczne, ludowe oraz współczesne.

Na konferencji prasowej 23 czerwca podkreślano, że temu niecodziennemu wydarzeniu przyświeca hasło integracji, choć organizatorzy wolą abstrahować od niepełnosprawności muzyków, którzy nie są i nie chcą być oceniani przy pomocy innych kategorii. Każdy z nich prezentuje ogromną wrażliwość i ma się ona przełożyć się na wyjątkowe wrażenia artystyczne słuchaczy. Integracja dotyczy zaś kwestii związanej z Ukrainą, podkreśla nie tylko bliskie kontakty z Polską, ale przede wszystkim symboliczny gest wewnętrznej jedności kraju rozdzieranego przez konflikty polityczne.

Koncert ma charakter charytatywny – w przerwie między wystąpieniami odbędzie się zbiórka pieniędzy na wyjazdy kolonijne ukraińskich dzieci. Po darmowe wejściówki można wciąż zgłaszać się w obsłudze widowni teatru.

Marta Stańczyk
Dziennik Teatralny Kraków
24 czerwca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia