Niecodzienny konkurs

"Miss HIV" - reż. Maciej Kowalewski - Teatr Polski w Szczecinie

Kontrowersyjny spektakl zatytułowany "Miss HIV" zostanie pokazany 21 listopada na deskach szczecińskiego Teatru Polskiego (dwukrotnie: o godz. 17 i 20)

W przedstawieniu wystąpią: Ewa Szykulska, Maria Seweryn, Iza Kuna, Patrycja Szczepankowska oraz Rafał Mohr. "Miss HIV" miała swoją premierę ponad pięć lat temu. Obecnie na co dzień pokazywane jest na scenie będącej filią Teatru Polonia Krystyny Jandy, czyli w „Och-Teatrze" (w Szczecinie aktorzy wystąpią gościnnie).

Jak podkreślają twórcy, widzowie spodziewający się po spektaklu smutnych, traumatycznych historii, będą rozczarowani. Akcja „Miss HIV" jest bowiem nafaszerowana czarnym humorem, ironią, dialogami pokazującymi problem HIV/AIDS w niecodziennym świetle. Całość rozgrywa się kilka minut przed wyborami Miss HIV. Cztery kobiety, cztery silne indywidualności, walczą o tytuł najpiękniejszej. Jedną z uczestniczek jest Irina, którą gra Maria Seweryn...

Jaka jest geneza powstania sztuki? Kiedy Maciej Kowalewski, dramaturg, aktor i reżyser znalazł w internecie notatkę o wyborach Miss HIV, które odbyły się w Gaborone, stolicy Botswany, nie miał wątpliwości, że to interesujący temat dla teatru. Dlaczego te kobiety decydują się na start w tym wydawałoby się absurdalnym wyścigu? - zastanawiał się wtedy. I właśnie te wybory wśród nosicielek choroby zwanej dżumą XXI wieku stały się inspiracją do napisania sztuki „Miss HIV".

(-)
Kurier Szczecinski
20 listopada 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...