Niedziela w Andersenie

"Pod kolor" - reż. zespół oraz "Czarodziejski flet Mozarta" - reż. Agnes Salamon - Teatr im. Andersena w Lublinie

W niedzielę 25 października zapraszamy na dwa interesujące spektakle dla dzieci oraz ich rodziców.

"Pod kolor"

Spektakl dla widzów od 1 do 4 lat oraz ich rodziców.

Zapraszamy 25 października 2015, niedziela, godz. 10.00 i 12.00 (Scena dolna) – Bilety 25zł

Kwadrat obok kwadratu. Kwadrat przy kwadracie. Każdy pasuje. Czerwony, zielony, niebieski, żółty i znów czerwony... Pod każdym kwadratem kryje się tajemnica, coś puka, coś dźwięczy, czasem zaszczeka, a czasem ucieknie jak zajączek. Niektóre kwadraty rosną, żyją, przesuwają się i świecą. Z niektórych pada deszcz, inne – przynoszą słońce. Wszystkiego można dotknąć, sprawdzić, zbadać... i ułożyć własną historię. Zupełnie od nowa.

Spektakl „Pod kolor" powstał w ramach sceny inicjatyw aktorskich jako kontynuacja cyklu przedstawień dla „naj-najmłodszych" widzów i ich rodziców – ci, którzy widzieli już naszą „Pyzę na polskich dróżkach" i „Bucik Kopciuszka" znają sprawę i nie potrzebuję dodatkowych wstępów. Po raz kolejny nasi najmłodsi widzowie zasiądą w kameralnym gronie na teatralnym dywanie, a teraz tematem jest kolor i nasze z nim skojarzenia. Za pomocą plastycznych obrazów, prostych słów, światła i dźwięków będziemy testować reakcje najmłodszych podczas ich być może pierwszej wizyty w teatrze.

"Czarodziejski flet Mozarta"

Spektakl dla widzów od lat 7.

Zapraszamy 25 października 2015, niedziela, godz. 12.00 (Scena dolna) – Bilety 25zł

„Czarodziejski flet Mozarta" to spektakl dla dzieci stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Wolfganaga Amadeusza Mozarta i jej głównego motywu – konfliktu pomiędzy Królową Nocy a Sarastro. Pretekstem do jej opowiedzenia jest fikcyjne spotkanie piętnastoletniego Mozarta z kilka lat starszym Emanuelem Schikanederem, (który na potrzeby tej opowieści jest aktorem-lalkarzem) dwadzieścia lat przed powstaniem dzieła.

Salzburg odwiedzają objazdowe teatry marionetkowe, aby konkurować o stałą siedzibę w tym mieście. Mozart przypadkowo wplątuje się w konflikt pomiędzy dwiema trupami, biorąc na siebie (podobnie jak postać z opery – książę Tamino) rolę romantycznego bohatera, który ma wyzwolić uprowadzoną córkę dyrektorki (Srebrzystej Królowej Nocy) jednego z rywalizujących teatrów. Jego towarzyszem zostaje Emanuel Schikaneder (tak jak operowy Papageno), marionetkarz.

W lubelskim przedstawieniu biograficzne fakty mieszają się z całkiem prawdopodobnymi fikcyjnymi zdarzeniami, zakulisowe realia z magią i baśniowością, a najbardziej charakterystyczne elementy opery (ocalenie Tamina przez trzy damy, próba wyzwolenia Paminy, spotkanie Papageno z Monostatosem i staruszką Papageną, trzy próby Tamina, magiczna moc fletu i dzwonków) odniesione są do miejsca akcji – zaplecza sceny teatralnej oraz dwóch wiodących bohaterów – kompozytora i aktora.

„Czarodziejski flet Mozarta" w Teatrze Andersena nie jest operą – to muzyczny spektakl marionetkowy przeznaczony dla dzieci i dorosłych, a jednocześnie doskonały początek ich przygody z muzyką klasyczną.

Spektakl powstał we współpracy i przy wsparciu finansowym Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Więcej informacji na:

www.teatrandersena.pl

Bilety do kupienia na naszej stronie internetowej http://bilet.teatrandersena.pl/ oraz w kasie Teatru im. H.Ch. Andersena

Kasa biletowa czynna od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz na 2 godziny przed spektaklem. Tel. 81-532 32 25

(-)
Materiał Teatru
22 października 2015

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia