Niemoralne sekrety i mroczne tajemnice

"Moralność Pani Dulskiej" - reż. Giovanny Castellanos - Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

Na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu trwają próby do spektaklu "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reż. Giovanniego Castellanosa. Premiera spektaklu zainauguruje w Teatrze Kochanowskiego sezon artystyczny 2017/2018.

Domowe zacisze to idealne miejsce do skrywania niemoralnych sekretów i mrocznych tajemnic. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę tytułowa bohaterka Moralności Pani Dulskiej (w tej roli Arleta Los-Pławszewska), która poza domem kreuje wyidealizowany wizerunek samej siebie i całej swojej rodziny. Za sztuczną i pełną hipokryzji fasadą kryje się jednak młodzieńczy bunt, który właśnie dojrzał, by wyjść na światło dzienne. Aniela Dulska będzie musiała nie tylko go stłumić, ale i zataić pierwsze poniesione szkody. Z pewnością nie pomogą jej w tym najbliżsi, których poczynania matki/żony już dawno przestały ich interesować.

Spektakl na opolskiej scenie reżyseruje Giovanny Castellanos – Kolumbijczyk, którego inscenizacja będzie świeżym spojrzeniem na tekst należący do polskiego kanonu literatury dramatycznej. Z pewnością przyczynią się do tego jego latynoski temperament i dystans, którym obdarza swoje spektakle. Artysta przyznaje, że „w polskim teatrze interesujące są mocne, wielokulturowe korzenie, wybitni twórcy, którzy poprzez artystyczne, ale też naukowe podejście do tematu budowali ten teatr."

Moralność pani Dulskiej to tekst cały czas szalenie aktualny. Reżyser podszedł do tego tematu bardzo klasycznie - nie zmieniając fascynującego i pięknego języka tamtego okresu, tka opowieść o czasach byłych, minionych a przy tym doskonale dzisiejszych. Tworzy spektakl bardzo dosłowny, zrozumiały dla każdego i skierowany do szerokiej publiczności.

(-)
Materiał Teatru
26 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...