Nieodkryta przestrzeń Hotelu Savoy

"Hotel Savoy" - reż. Michał Zadara - Teatr Nowy w Łodzi

"Wszyscy, którzy tu mieszkają, będą ofiarami hotelu «Savoy». Nikt nie ujdzie cało z hotelu «Savoy»" - pointuje u kresu swojego życia Sanczin, jeden z kilkudziesięciu bohaterów powieści Józefa Rotha "Hotel Savoy". Kto w Łodzi dziś pamięta, że Rothowi chodziło o właśnie ten, łódzki Hotel Savoy? Roth opisał hotel, który dziś ciągle funkcjonuje w tym samym budynku, pod tą samą nazwą. W jego murach i w oryginalnym, zachowanym szybie windy są zaklęte historie ze stu lat działalności.

Michał Zadara i jego współpracownicy wywołują te wspomnienia ukryte w hotelu, używając sławnej powieści Rotha, opisującej ludzką nędzę po końcu Pierwszej Wojny Światowej, kiedy stary świat już dawno przestał istnieć a nowy jeszcze się nie narodził. W przemysłowym mieście, pełnym kominów, robotników i przejeżdżających, powracających z frontu tysięcy żołnierzy, ścierają się społeczne obrazy ówczesnego świata – wielkiej finansjery i małych interesów, szczęścia życia z tragedią śmierci. A wszyscy ciągle czekają na milionera Henry’ego Bloomfielda, który ma wybawić miasto od wszelkich trosk i problemów.

Łódź, choć nigdy nie przytacza się jej nazwy w książce, jest najbardziej znaczącą postacią utworu. Opisy ulic, skwerów, targowisk, dworca są realnym obrazem czasu końca I Wojny Światowej. Roth zestawia dwa światy: przeszłości, starych zasad i wartości, które przechodziły do historii, i żywiołu młodego, prężnego, zmiatającego wszelkie przeciwności – rewolucji.

Spektakl angażuje nieodkrytą, na co dzień zamkniętą przestrzeń Hotelu Savoy. Poprzez podwórko, kuchnię, salę śniadaniową, sekretne mansardy, aż do piętra dla najbiedniejszych wiedzie podróż do ukrytego w szczelinach tego budynku świata.

występują: Beata Kolak, Kamila Salwerowicz, Wojciech Bartoszek, Przemysław Dąbrowski, Mateusz Janicki, Dariusz Kowalski, Jerzy Krasuń, Michał Kruk, Marek Lipski, Piotr Seweryński

muzycy: Michał Gibki, Damian Kulec, Adam Kupaj, Mateusz Olszewski, Patryk Pietrzak
Koproducentem spektaklu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Prapremiera polska odbędzie się w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur 2012 - Generacje.

W spektaklu wykorzystywany jest stroboskop.

(-)
Materiały Teatru
5 września 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia