Nieprzemijające piękno i aktualność tekstów

Jerzy Trela i Zbigniew Preisner na 34. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

Na zakończenie Warszawskich Spotkań Teatralnych wyjątkowe wydarzenie, czyli spotkanie jednego z najwybitniejszych scenicznych interpretatorów tekstów romantycznych oraz światowej sławy kompozytora muzyki filmowej i teatralnej.

Najsłynniejsze polskie monologi romantyczne złożą się na aktorski "portret wielokrotny" Jerzego Treli. Raz jeszcze Konrad Mickiewicza wyjdzie na scenę wadzić się z Bogiem, a ten Wyspiańskiego - ponownie przyjdzie z daleka, by zmierzyć się z innym czasem i innymi problemami. Nieprzemijające piękno i aktualność tekstów Wyspiańskiego, Mickiewicza i Norwida uobecnią się w opowieści nie tylko o doświadczeniu narodu, ale i intymnej historii aktora i jego artystycznej drogi. Muzykę Zbigniewa Preisnera wykonują Józef Skrzek i Konrad Mastyło. Śpiew Teresa Salgueiro i sześcioosobowy chór.

Warto przypomnieć wielkie role Jerzego Treli - Marlona Brando polskiej sceny - które zagrał u Konrada Swinarskiego czy Jerzego Grzegorzewskiego. Z tych ról zostało wspomnienie, bo w latach siedemdziesiątych nie było technicznych możliwości, by w odpowiedni sposób utrwalić spektakle. - mówił Zbigniew Preisner w Radiu Kraków.

Występuje Jerzy Trela
Pomysł spektaklu, muzyka i dyrygent: Zbigniew Preisner
14 kwietnia, godz. 20:00
Kościół Pokamedulski, ul. Dewajtis 3
Bilety: 22 656 68 44, kasa@teatrdramatyczny.pl

(-)
Materiał Teatru
10 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...