Nierozerwalność pomimo ekstrakcji

7. Europejskie Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi

W Teatrze Polskim w Poznaniu trwają 7. Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi". Jak co roku, festiwalowi towarzyszą działania przestrzenne.

W dwóch miejscach w Poznaniu (przed Starym Browarem od ul. Ratajczaka i na Starym Rynku od ul. Wrocławskiej) można oglądać instalację w postaci trójwymiarowych liter nawiązujących do tematu 7. Spotkań Teatralnych.

Instalacja "Kain i Abel" stanowi przestrzenną interpretację festiwalowego plakatu - komentuje swoją pracę Marcin Markowski. - Tak jak na nim, tak i tu mamy do czynienia z plastycznie wyrażoną relacją tytułowych braci. W tym trójwymiarowym ekwiwalencie plakatu jeszcze mocniej uwidacznia się ich zależność i swego rodzaju nierozerwalność pomimo ekstrakcji. Typograficznie reprezentowani bracia dekonstytuują się wzajemnie.

Gdy pojawia się pierwszy, swą "obecnością" rozczłonkowuje drugiego. Znosząc się nawzajem, tkwią w nierozerwalnym połączeniu. Wykorzystując złudzenie optyczne, w przestrzennie wykonany napis Kain wpisane zostaje słowo Abel. Jednak tak, aby obserwując całość z jednej strony, uwidaczniający się pierwszy, dekonstruował drugiego. Z kolei z innej perspektywy, to Abel "rozbija" Kaina. Ich relacje nie są tu oczywiste i jednoznaczne. Kain "odcinając" Abla, w pewnym sensie unicestwia też sam siebie.

Instalację można oglądać do 3 czerwca. W najbliższych dniach widzowie 7. Spotkań Teatralnych Bliscy nieznajomi zobaczą spektakle "Bracia Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego (Teatr Provisorium, Lublin), "Samospalenie" Krzysztofa Szekalskiego w reżyserii autora (Fundacja Sztuki Orbis Pictus), "Pogorzelisko" Wajdiego Mouawada w reż. Joanny Grabowieckiej (Teatr Polski w Poznaniu), "Piąta strona świata" Kazimierza Kutza w reż. Roberta Talarczyka (Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach). Festiwal zakończy się 15 czerwca suplementem w postaci spektaklu "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie).

(-)
Materiał Festiwalu
31 maja 2014

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia