Niesamowite „Widma"z Wratislavia Cantans w TVP Kultura

"Widma" - reż. Paweł Passini - TVP Kultura

31 października TVP Kultura pokaże widowisko z muzyką Stanisława Moniuszki na podstawie "Dziadów" Adama Mickiewicza.


W wigilię Wszystkich Świętych, a jednocześnie w dzień słowiańskiego święta Dziadów, TVP Kultura zaprasza na zarejestrowane w Narodowym Forum Muzyki podczas Festiwalu Wratislavia Cantans widowisko „Widma" z kantatą Moniuszki. Reżyserii podjął się Paweł Passini, dla którego nie jest to pierwsze spotkanie z twórczością wielkiego polskiego kompozytora – jego debiutem na scenie operowej była „Halka" w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Stanisław Moniuszko oparł „Widma" na „Dziadach cz. II" Mickiewicza. Dzień po pierwszym publicznym wykonaniu kantaty "Dziennik Warszawski" doniósł, że „Widma" są tym w muzyce, czym „Dziady" w literaturze. Dzieło to jednak dziś jest niemal zapomniane, pozostaje w cieniu „Halki" i „Strasznego dworu". Passini przywrócił je polskiemu teatrowi, nadając mu nowy, współczesny kontekst. Wypełnił scenę postaciami niczym z obrazów Zdzisława Beksińskiego, nawiązaniami do Tadeusza Kantora oraz ekspresją twórczości Andrzeja Wróblewskiego, podbijając kontrast między elegancją sali koncertowej, klasyczną orkiestracją romantyczną Moniuszki a docierającymi do nas echami okrucieństw wojny.

Zadaliśmy sobie pytanie w ciemności własnej, osobistej, dzisiejszej – jakie widma mogłyby się nam ukazać. I przyszły do nas ofiary wojny, tej ostatniej w Syrii, ale i tych wcześniejszych, równie bestialskich i bezsensownych. Dlatego śpiewności moniuszkowskiej frazy przeciwstawiamy ostrość rozwibrowanego ludzkiego organizmu. - tłumaczy reżyser i dodaje: Mickiewicz i Moniuszko poszukują w ludowym obrzędzie obcowania ze zmarłymi bijącego źródła duchowości. Równocześnie zdają się wskazywać na jego realność i celowość. Mówią: potrzebujemy rozmowy z naszymi zmarłymi, ponieważ – wbrew pozorom – to żywi wychodzą z tego obrzędu nakarmieni i pocieszeni.

(-)
TVP Kultura
27 października 2017
Teatry
TVP Kultura
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...