Niespełnienie

"Ech, Wiktor" - reż. Dorota Brodowska - Unia Teatr Niemożliwy - Warszawa

Przedstawienie sceny teatru lalkowego - kierującego swoje propozycje do dorosłego widza - jest luźno oparte na tekście "Panien z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza. W inscenizacji Doroty Brodowskiej historia z opowiadania zyskała rys beckettowski i została dopełniona środkami wyrazu teatru formy

 "Obaj autorzy dotykają tych samych kwestii: niespełnienia w miłości i niespełnienia towarzyszącego ludzkiej egzystencji" - mówi Dorota Brodowska. - Historia opowiedziana w spektaklu dotyczy tak naprawdę każdego człowieka. W końcu każdy kiedyś kochał, każdy kiedyś marzył o miłości i każdy kiedyś zatęsknił za utraconym czasem."

Tekst zaadaptowany dla potrzeb widowiska stał się dla Brodowskiej pretekstem do opowieści o marzeniach. Marzeniach o miłości, niespełnieniu, pragnieniu, dążeniu i tego, co z niego wynikało. Uległ też pewnym zmianom stosunku do oryginału. W fazie adaptacji liczba sióstr mieszkających w majątku Wilko stopniała do trzech.

Zagra je jedna aktorka Zuza Gaińska. Razem z partnerującym jej Sebastianem Konradem przeniesie widzów w atmosferę końca gorącego lata. Pełnego różnobarwnych motyli, rozkwitłych kwiatów i spóźnionych porywów namiętności.

(-)
Culture.pl
28 czerwca 2011

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia