Niespełnione oczekiwania

"Kochankowie z klasztoru Valldemosa" - reż. Tomasz Konina - Teatr Wielki w Łodzi

Na zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi Marta Ptaszyńska napisała poświęconą wielkiej miłości między Fryderykiem Chopinem a George Sand operę "Kochankowie z klasztoru Valldemosa". Jej światowa premiera uświetni finał obchodów kończącego się właśnie Roku Chopinowskiego

Chopin i George Sand płyną na Majorkę, do miejsca, które w ich mniemaniu stać się może dla pary kochanków rajską wyspą. Samotnią, w której mogliby rozkoszować się do woli swoją miłością.

Jednakże szybko okazuje się, iż rzeczywistość wynajętej przez nich willi Son-Vent, a później także celi w klasztorze Valdemosa, nie przystaje do sielskiego obrazka, który sobie wspólnie wymarzyli. Przedłuża się oczekiwanie na fortepian Chopina, a mieszkańcy okazują się nie tak gościnni i tolerancyjni, jak początkowo się to wydawało.

- Opera skomponowana jest klasycznie. Wszystko jest zapisane w nutach - mówi Marta Ptaszyńska. - W mojej muzyce nie ma cytatów Chopinowskich, są natomiast klimat i harmonia Chopinowska, jego motywy.

Marta Ptaszyńska to kompozytorka, perkusistka i pedagog. Jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich. "Oscar z Alwy", opera telewizyjna jej autorstwa zrealizowana przez Telewizję Krakowską w 1988 roku, zdobyła uznanie widzów i krytyków na Międzynarodowym Festiwalu Oper Telewizyjnych w Salzburgu (1989). Opera dziecięca "Pan Marimba" była wykonywana 114 razy w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Libretto "Kochanków z klasztoru Valldemosa" napisali Marta Ptaszyńska i Janusz Krasny-Krasiński na podstawie dramatu Krasny-Krasińskiego o tym samym tytule. Spektakl reżyseruje Tomasz Konina, który jest również autorem scenografii. 18,19.12, g. 19

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
18 grudnia 2010

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia