Niewidomi zatańczą w Teatrze Rozrywki

Opowieść o odbieraniu świata zewnętrznego przez osobę niewidomą

Z przyjemnością pragnę poinformować i jednocześnie zainteresować tematem spektkalu teatru tańca z udziałem osób niewidomych, który swoją premierę w pażdzienrniku będzie miał w teatrze Rozrywki w Chorzowie.

To unikatowe przedsięwzięcie artystyczne na skalę kraju. W pełni profesjonalny spektkal teatru tańca, który uzyskał także dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz Miasta Chorzów. Spektakl "... zwierciadłem..." to opowieść o odbieraniu świata zewnętrznego przez osobę niewidomą. O postrzeganiu barw, przedmiotów, których nigdy nie widzieli.

To wejście w świat wyobrażeń, kreowania i rozumienia świata oczyma duszy. Spektakl łączył w sobie elementy teatru tańca, pantomimy i teatru ruchu w jedno spójne współczesne dzieło o charakterze scenicznym i performatywnym. Warsztaty twórcze "Oczy zwierciadłem duszy" oraz przygotowanie spektaklu teatru tańca "...zwierciadłem..." to działanie artystyczne promujące taniec współczesny. W szczególny sposób działania i spektakl promują taniec osób niewidomych. Zadanie promuje stuję tańca wspołćzesnego, teatr tańca, przeciwdziała wykluczeniu oraz integruje z otoczeniem, zakładając współpracę osób niewidomych i niedowidzących z widzącymi twórcami spektaklu.

Misją przewodnią projektu jest integracja środowiska osób niewidomych i niedowidzących z osobami widomymi, której efekt prezentowany będzie na arenie miejskiej, regionalnej i ogólnopolskiej. To lekcja tolerancji w stosunku do osoby niepełnosprawnej, widownia będzie miała szansę zobaczyć alternatywny sposób poruszania się i rozumienie świata przez niewidomego człowieka, ujęte w sposób artystyczny. To pokazanie rozumienia świata zewnętrznego osoby niewidomej, jej wrażliwości i sprawności w poruszaniu się w przestrzeni, której osoba niewidoma nie ma szansy zobaczyć.

Projektem chcemy zaznaczyć małą obecność osób niepełnosprawnych w aktywnym życiu kulturalnym, artystycznym i społecznym.

Tobiasz Sebastian Berg
Materiał Teatru
23 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki