Niewinni czarodzieje

"O niewiedzy w praktyce - czyli rowerem do Portugalii"

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w łódzkim Teatrze Pinokio miało miejsce wydarzenie niezwykłe. Piotr Cieplak wraz z zespołem SzaZa zabrał widzów w magiczne rowerowe wojaże do Portugalii i z powrotem. Była to podróż przez dźwięki i słowa, aż do słonecznej Lizbony

Podczas spektaklu/koncertu/performancu (niepotrzebne skreślić) „O niewiedzy w praktyce – czyli rowerem do Portugalii” Piotra Cieplak, w towarzystwie duety SzaZa staje przed widzami. Nie przemawia już przez aktorów czy rozwiązania sceniczne. Ze sceny czyta o swojej rowerowej podróży do Portugalii – pełnej codziennych przeżyć, zwyczajnych-niezwyczajnych spotkań oraz przyjemności czerpanych z mikrozdarzeń.  

W opowieści towarzyszy mu duet SzaZa, czyli Patryk Zakrocki i Paweł Szamborski. Muzycy bawiąc się na scenie, tworzą magiczne tło dla opowiadanych zdarzeń. Prowadzą nas przez wszelkiego rodzaju dźwięki, brzmienia, półtony, szelesty i odgłosy, ulicami i leśnymi dróżkami, aż do Lizbony. Warto podkreślić, że SzaZa to duet niezwykle utalentowany, pomysłowy, stroniący od konwencjonalnych rozwiązań. To również zespół cholernie odważny, nie daje publiczności taryfy ulgowej – konsekwentnie realizuje swoją wizję muzyczną, wkraczającą w obszary improwizowanej alternatywy.

Występ zespołu SzaZa z Piotrem Cieplakiem był ujmująco prawdziwy i autentyczny. Bawił, śmieszył, ale jednocześnie wzruszał. Nie było w nim ani krzty namolnej sztuczności czy przesady. Opowieść reżysera o podróży do Portugalii jest nienachlanie szczera i ujmująca. Piotr Cieplak po raz kolejny udowadnia, że jest twórcą, który posiada niesłychanie szeroki wachlarz zainteresowań, erudycję, ale przede wszystkim teatralną klasę.

„O niewiedzy w praktyce – czyli rowerem do Portugalii”
Piotr Cieplak/SzaZa
Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru pod hasłem „Dotknij Teatru”

Monika Macur
Dziennik Teatralny Łódź
16 kwietnia 2011
Portrety
Piotr Cieplak

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia