Niewinni czarodzieje

"O niewiedzy w praktyce - czyli rowerem do Portugalii"

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w łódzkim Teatrze Pinokio miało miejsce wydarzenie niezwykłe. Piotr Cieplak wraz z zespołem SzaZa zabrał widzów w magiczne rowerowe wojaże do Portugalii i z powrotem. Była to podróż przez dźwięki i słowa, aż do słonecznej Lizbony

Podczas spektaklu/koncertu/performancu (niepotrzebne skreślić) „O niewiedzy w praktyce – czyli rowerem do Portugalii” Piotra Cieplak, w towarzystwie duety SzaZa staje przed widzami. Nie przemawia już przez aktorów czy rozwiązania sceniczne. Ze sceny czyta o swojej rowerowej podróży do Portugalii – pełnej codziennych przeżyć, zwyczajnych-niezwyczajnych spotkań oraz przyjemności czerpanych z mikrozdarzeń.  

W opowieści towarzyszy mu duet SzaZa, czyli Patryk Zakrocki i Paweł Szamborski. Muzycy bawiąc się na scenie, tworzą magiczne tło dla opowiadanych zdarzeń. Prowadzą nas przez wszelkiego rodzaju dźwięki, brzmienia, półtony, szelesty i odgłosy, ulicami i leśnymi dróżkami, aż do Lizbony. Warto podkreślić, że SzaZa to duet niezwykle utalentowany, pomysłowy, stroniący od konwencjonalnych rozwiązań. To również zespół cholernie odważny, nie daje publiczności taryfy ulgowej – konsekwentnie realizuje swoją wizję muzyczną, wkraczającą w obszary improwizowanej alternatywy.

Występ zespołu SzaZa z Piotrem Cieplakiem był ujmująco prawdziwy i autentyczny. Bawił, śmieszył, ale jednocześnie wzruszał. Nie było w nim ani krzty namolnej sztuczności czy przesady. Opowieść reżysera o podróży do Portugalii jest nienachlanie szczera i ujmująca. Piotr Cieplak po raz kolejny udowadnia, że jest twórcą, który posiada niesłychanie szeroki wachlarz zainteresowań, erudycję, ale przede wszystkim teatralną klasę.

„O niewiedzy w praktyce – czyli rowerem do Portugalii”
Piotr Cieplak/SzaZa
Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru pod hasłem „Dotknij Teatru”

Monika Macur
Dziennik Teatralny Łódź
16 kwietnia 2011
Portrety
Piotr Cieplak

Książka tygodnia

Słownik miejsc wyobrażonych
Państwowy Instytut Wydawniczy
Alberto Manguel, Gianni Guadalupi

Trailer tygodnia