Niezłe lale

\'\'Polski Teatr Lalek\'\' - Muzeum Etnograficzne w Łodzi

Wystawa \'\'Polski Teatr Lalek\'\' w Muzeum Etnograficznym w Łodzi prezentuje 300 lalek w 55 zespołach, ale to ledwie kropla w morzu lalkowych eksponatów.

Wczorajsze otwarcie wystawy przygotowanej przez dział widowisk lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego przy Placu Wolności 14 w Łodzi, rozpoczęło obchody 80-lecia muzeum. W zbiorach znajduje się siedem tysięcy lalek i trzy razy tyle archiwaliów: zdjęć, plakatów, programów teatralnych. - Najstarsze, najcenniejsze lalki teatralne pochodzą z szopki politycznej z 1910-1913 roku - wymienia Honorata Sych, kurator wystawy i kierownik działu widowisk lalkowych muzeum. - Ciekawostką są także odnalezione niedawno w Teatrze Pinokio lalki łódzkiego artysty Wacława Kondka do \'\'Wyspy Białego Łabędzia\'\' z 1973 roku.

- To już czwarty jubileusz w mojej pracy tutaj - mówi Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. - To pierwsze, jedyne moje miejsce pracy. Połowę z lat jubileuszu przepracowałem w muzeum, jedną czwartą tego czasu jestem jego dyrektorem.

Dyrektor Grygiel przypomniał, że w tym roku obchodzimy także setną rocznicę początków muzealnictwa łódzkiego.

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
24 marca 2011

Książka tygodnia

Złoty garnek i inne opowiadania
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann

Trailer tygodnia