Niskorosły gigant

Nie żyje Maciej Zabielski

Maciej Zabielski był znany z produkcji takich jak m.in. "Złoto dezerterów", "Chaos" czy "Hiszpanka". Pojawiał się także w serialu "Świat według Kiepskich". O śmierci aktora poinformował Teatr Nowy w Poznaniu, z którym aktor był związany przez kilkadziesiąt lat.

"Dotarła do nas smutna wiadomość: zmarł Maciej Zabielski, aktor od blisko 4 dekad związany z Teatrem Nowym w Poznaniu, pojawiający się też na deskach teatrów w Legnicy, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu, a w latach 1997-2000 należący do zespołu artystycznego poznańskiego Teatru Polskiego" — poinformował w poniedziałek 6 grudnia Teatr Nowy w Poznaniu.

Kim był Maciej Zabielski?

Mimo że na fotografii opublikowanej przez teatr napisano, że aktor urodził się w 1958 r., to w internetowej bazie filmu polskiego widnieje data 30 listopada 1957 r.

Jak informuje teatr, aktor debiutował w 1983 r. w spektaklu "Koniec Europy" Janusza Wiśniewskiego. Zagrał również m.in. w "Lobotomobilu" oraz "Bestii" w jego reżyserii, a także w "Obsługiwałem angielskiego króla" w reżyserii Piotra Cieślaka. W ostatnich latach widzowie mogli oglądać go w roli Złego Pana w "Dziadach" w reżyserii Radosława Rychcika.

Maciej Zabielski był osobą niskorosłą. Wykreował wiele charakterystycznych ról. Zagrał w filmach "Złoto dezerterów", "Chaos" czy "Hiszpanka".

"Niskorosły gigant" — napisał o nim dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak.

(-)
Onet.Kultura
11 grudnia 2021

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...