Niżyński jedzie do Moskwy

"Niżyński" - reż. Waldemar Zawodziński - Teatr im. S. Jaracza w Łodzi

6 listopada Teatr im.Jaracza i Fundacja Kamila Maćkowiaka wyjeżdżają do Moskwy ze spektaklem "Niżyński" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Kamil Maćkowiak, odtwórca tytułowej roli, zaprezentuje się nie tylko jako jedyny polski akcent podczas prestiżowego festiwalu Spotkania z Meyerholdem, ale także jako wydarzenie programu promocji kultury polskiej za granicą w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Specjalnie z okazji wyjazdu został wyprodukowany trailer do spektaklu, który można obejrzeć pod poniższym adresem: http://www.youtube.com/watch?v=-1DRjkg81cI

Dwóm prezentowanym w Moskwie spektaklom będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna zatytułowana "Tańczyć rzeczy straszne" autorstwa Bartosza Wojciechowskiego, młodego artysty-fotografika. Załączam jedno ze zdjęć tej wystawy do bezpłatnego wykorzystania z prośbą o podpisanie autora (Bartosz Wojciechowski) - jeśli potrzebne będzie Państwu w lepszej rozdzielczości - proszę o kontakt.

Po powrocie do Polski wystawę będzie można oglądać w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Spektakle odbędą się 8 i 9 listopada w Centrum Meyerholda w Moskwie. To jedna z najbardziej prestiżowych i znaczących instytucji w Moskwie, która prezentuje najwybitniejsze przedstawienia z całego świata. Spektakl zostanie zagrany w ramach międzynarodowego festiwalu "Spotkania z Meyerholdem", który przyjmuje formułę nie tylko prezentacji przedstawień wybitnych reżyserów, ale także proponuje warsztaty mistrzowskie dla aktorów i reżyserów różnych teatrów oraz studentów rosyjskich szkół teatralnych. W poprzednich latach podczas meyerholdowskiego festiwalu Polskę reprezentowali tam Krzysztof Warlikowski i Krystian Lupa. Podczas tegorocznych spotkań "Niżyński" będzie jedynym polskim akcentem.

"Niżyński" to multimedialny spektakl, który łączy w sobie teatr, taniec oraz projekcje video. Scenariusz autorstwa Kamila Maćkowiaka i Waldemara Zawodzińskiego oparty jest na dziennikach słynnego tancerza polskiego pochodzenia - Wacława Niżyńskiego. Spektakl jest przygotowany w języku angielskim i rosyjskim. Został już wielokrotnie nagrodzony.

(-)
Materiały Teatru
2 listopada 2011

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia