Noc Oskarów potrwa aż do 6 rano

Transmisja Nocy Oskarowej na antenie Programu 3 Polskiego Radia potrwa aż do 6 rano

W nocy 25 lutego możemy być świadkami kolejnego polskiego tryumfu w Hollywood! Świętujmy razem Noc Oskarów live w Szkole Filmowej w Łodzi na antenie Radiowej Trójki! Mistrzem ceremonii będzie Ryszard "Rico" Jaźwiński ("Trójkowo, filmowo", "Fajny film"). Partnerem wydarzenia jest Miasto Łódź.

Cztery lata po triumfie "Idy" w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" Paweł Pawlikowski i Łukasz Żal powrócą do epicentrum hałasu i uwagi całego filmowego świata. 25 lutego naszego czasu w Dolby Theatre w Los Angeles stawka będzie jeszcze większa. "Zimna wojna" zawalczy aż o 3 statuetki! Film nominowany jest nie tylko w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny", ale także w głównych kategoriach, które przez lata wydawały się nieosiągalne dla polskiego kina.

Wśród nominowanych za najlepszą reżyserię obok Pawła Pawlikowskiego znaleźli się: Spike Lee ("Czarne bractwo. BlacKkKlansman"), Yorgos Lanthimos ("Faworyta"), Alfonso Cuarón ("Roma") i Adam McKay ("Vice").

Nas cieszy przede wszystkim kolejna nominacja do Oscara dla absolwenta Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Łukaszowi Żalowi w rywalizacji o statuetkę za najlepsze zdjęcia towarzyszą: Matthew Libatique ("Narodziny gwiazdy"), Robbie Ryan ("Faworyta"), Alfonso Cuarón ("Roma") i Caleb Deschanel ("Never Look Away"). W kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" wśród nominowanych obok "Zimnej wojny" są: "Kafarnaum" (Nadine Labaki), "Shoplifters" (Hirokazu Koreeda), "Never Look Away" (Florian Henckel von Donnersmarck) i "Roma" (Alfonso Cuarón).

W bogatym katalogu dotychczasowych sukcesów "Zimnej wojny" znajdują się m.in. Złota Palma z Cannes za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego czy pięć Europejskich Nagród Filmowych. Wielokrotnie doceniana była także wizualna strona filmu. Zdjęcia Łukasza Żala zostały nagrodzone m.in. "Srebrną Żabą" podczas Międzynarodowego Festiwalu Autorów Sztuki Zdjęć Filmowych "Camerimage", nagrodą za technologiczne osiągnięcie roku w dziedzinie zdjęć przyznane przez "London Critics Circle", brązową kamerą na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Operatorskiej "Manaki Brothers" oraz ostatnio - najważniejszą nagrodą kategorii "Theatrical Release" przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC).

Transmisja Nocy Oskarowej ze Szkoły Filmowej na antenie Programu 3 Polskiego Radia potrwa aż do 6 rano. W programie autora "Trójkowo, filmowo" m.in. wywiady z polskimi twórcami nominowanymi w tym roku do amerykańskich nagród filmowych, relacje z Los Angeles, komentarze oraz jak zwykle potężna dawka filmowej muzyki - piosenek, które mają szansę na Oskara w tym roku oraz tych, które zostały już nagrodzone statuetkami - zapowiada Ryszard Jaźwiński.

W naszej Nocy Oskarów będzie można uczestniczyć również dzięki transmisji live na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Przypominamy, że program dostępny będzie również online: www.polskieradio.pl/Trojka

Jolanta Kolano
Materiał PWSFTviT
23 lutego 2019
Wątki
Oskary 2019

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...