Noc pod Wawelem

Dwa dni i jedna noc po to by poznać duchowość Krakowa

W dniach 14 i 15 sierpnia odbędzie się pod Wawelem jedenasta edycja Nocy Cracovia Sacra, podczas której będzie można lepiej poznać fenomen religijny miasta. W tegorocznym programie Nocy Cracovia Sacra jest trzynaście koncertów, jedenaście wystaw oraz dwa spektakle.


Uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra odbędzie się dzisiaj o godz. 16 w Domu Błogosławionej Zofii Czeskiej (ss. prezentki), mieszczącym się przy ul. Szpitalnej 18. W programie przewidziano zwiedzanie wystawy "Błogosławiona Zofia Czeska, założycielka Szkoły Zgromadzenia Sióstr Prezentek".

Potem można będzie wybrać jedną lub kilka z osiemnastu świątyń na terenie Krakowa i okolic, które zostaną udostępnione do zwiedzania. To nie wszystko. W tegorocznym programie Nocy Cracovia Sacra jest trzynaście koncertów, jedenaście wystaw oraz dwa spektakle. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Dziedzictwo sakralne Krakowa".

Najważniejszym punktem Nocy Cracovia Sacra będzie niewątpliwie plenerowe widowisko multimedialne "Święty z Wadowic - Jan Paweł II" wystawione przed Sanktuarium Jana Pawła n w środę o godz. 20. Zostało ono oparte na archiwalnych, unikatowych zdjęciach i nagraniach wideo najpierw Karola Wojtyły, a następnie świętego Jana Pawła II. Całość materiału przeplatana jest animacjami powstałymi przy użyciu nowoczesnych technik multimedialnych. - Widowisko "Święty z Wadowic" wyprodukowane zostało przez Narodowe Centrum Kultury oraz Fundację Pełni Kultury, a swoją premierę miało na deskach Opery Krakowskiej podczas Światowych Dni Młodzieży. W przedstawieniu ukazana zostanie historia życia Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II - prezentowana w oparciu o treści Jego papieskiego nauczania i miejsca, z którymi był szczególnie związany - zapowiada Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"

W widowisku wystąpi trójka krakowskich aktorów: Urszula Grabowska, Radosław Krzyżowski i Jan Nowicki. Za wokalną część odpowiadać będą m.in. Czesław Mozil, Natalia Niemen, Magda Steczkowska i Hanka Wójciak.

Bezpłatne zaproszenia na miejsca siedzące na widowni są dostępne w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Powiśle 11. Na miejsca stojące - wstęp wolny.

We wtorek w bazylice o. Paulinów na Skałce odbędzie się koncert "Żywot św. Stanisława według Wincentego z Kielczy". Wystąpi żeński zespół wokalny Flores Rosarum.

Tego samego dnia w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku posłuchamy koncertu "Ecce signum salutis - szkaplerz Karmelu" w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta. W programie: fragmenty poezji ks. J. Twardowskiego i J. Słowackiego oraz fragmenty tekstów św. Jana Pawła II i św. Teresy z Avili od Jezusa.

W bazylice Mariackiej zabrzmią "Dawne ody do Matki Bożej". Zaśpiewają: Frederic Tavemier-Vellas, Jean-Etienne Langianni oraz uczestnicy lekcji mistrzowskich. W programie śpiewy związane z tajemnicą Wniebowzięcia - antyfony, hymny i psalmy zaczerpnięte z różnych tradycji śpiewaczych.

Na niektóre atrakcje obowiązują wejściówki - do odebrania w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Powiśle 11. Wszystkie informacje o wydarzeniach Cracovia Sacra są na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl.

Paweł Gzyl
Dziennik Polski
14 sierpnia 2018
Wątki
Lato 2018

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia