Noc Teatrów w Operze

"Teresica - una pasión" - reż. Fred Apke - Opera Krakowska w Krakowie

W ramach tegorocznej edycji Nocy Teatrów, Opera Krakowska zaprezentuje spektakl "Teresica - una pasión" w reżyserii Freda Apke, pracującego na polskich scenach niemieckiego reżysera i dramaturga.

Przedstawienie należy do gatunku opera serenata i opiera się na pieśniach hiszpańskiego Renesansu, które nasz teatr jako pierwszy prezentuje w udramatyzowanej formie. Muzyka stanowi wspaniałe połączenie elementów żydowsko-chrześcijańskich i mauretańskich. Opracowania pieśni i ich aranżacji dokonał Mikołaj Blajda, kompozytor i instrumentalista. Kierownikiem muzycznym przedstawienia jest Zygmunt Magiera.

Dramaturgicznie "Teresica" należy do dawno niewidzianej w teatrze znakomitej aktorki Marty Klubowicz (również autorki przekładu libretta), która przejmująco i wyraziście zagrała Donnę Annę, stworzyła pełnokrwistą rolę, godną szekspirowskiej heroiny. Wokalnie był to triumf Iwony Sochy, która świetnie poradziła sobie z renesansowymi pieśniami, śpiewała po starofrancusku, katalońsku i starowłosku. Bożenie Pędziwiatr udało się wyczarować piękny ogród - artyści występują w pałacowym patio z roślinnymi girlandami rodem z wiszących ogrodów Semiramidy i arabskimi mozaikami. Jej dziełem są również piękne kostiumy, a zwłaszcza drobiazgowo zaprojektowana suknia, w której Klubowicz wygląda iście królewsko - podsumował premierę Mateusz Borkowski w Gazecie Wyborczej.

Tej szczególnej nocy w specjalnie zorganizowanych grupach będzie można także zwiedzać gmach Opery Krakowskiej. Zaprezentujemy wiele miejsc na co dzień niedostępnych dla widzów takich jak kieszenie sceny czy magazyn scenografii. Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Teatrów można odbierać od 10 czerwca w Kasie Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48 oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki.

Informacje organizacyjne:

"Teresica - una pasión"
14 czerwca, godz. 22.30

Zwiedzanie gmachu Opery Krakowskiej
14 czerwca, godz. 21.45

Serdecznie zapraszamy!

(-)
Materiał Opery
11 czerwca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia