Nocne pań rozmowy

"Około piątej nad ranem" w Teatrze Rondo

W Rondzie Dzień Kobiet świętowano premierą spektaklu. "Około piątej nad ranem" to montaż tekstów przygotowanych przez aktorki związane z teatrem Rondo od kilku lat lub tylko od kilku tygodni - pisze Daniel Klusek w Głosie Pomorza.

Zbliża się godzina 5 nad ranem. Wesele dobiega końca. Panowie już dawno nie mają siły biesiadować. Przy stołach zostają tylko panie. Młode, starsze, zakochane, rozczarowane, spełnione, nieszczęśliwe, wykorzystane. Piąta nad ranem to dobry czas na damskie zwierzenia, teraz mogą mówić otwarcie, bo wiedzą, że zostaną wysłuchane i zrozumiane. Jedna po drugiej opowiadają więc historię swojego związku, historię swojej miłości. Spektakl był dowcipną, choć momentami gorzką opowieścią o byciu kobietą: córką, żoną, matką, pracownicą. Wiele odcieni, wiele implikacji tych ról znalazło swe odbicie w opowiadaniach bohaterek przedstawienia.

"Około piątej nad ranem" to montaż tekstów przygotowanych przez aktorki związane z teatrem Rondo od kilku lat lub tylko od kilku tygodni. Na scenie zagrały: Julita Cybulska, Małgorzata Dwulit, Maria Krętkowska, Halina Nowocińska, Hanna Podskarbi, Katarzyna Prynkiewicz i Paulina Stolarczuk, która śpiewem komentowała historie bohaterek. Zwierzenia trwałyby dłużej, gdyby nie destrukcyjna męska ingerencja w postaci huraganu Catrina.

Spektakl powstał na potrzeby obchodzonego w dniu premiery Dnia Kobiet. Babski wieczór nie był jednak spotkaniem feministycznym, choć panowie mogli dowiedzieć się, jak ich decyzje wpływają na życie, zachowanie i poczucie szczęścia ich dam. Miejsca na refleksję było więc sporo.

Za przygotowanie spektaklu odpowiadały Jolanta Krawczykiewicz, Danuta Krętkowska, Magdalena Planeta i Łukasz Kowalczyk, natomiast nad inscenizacją pracowały Wioleta Komar, Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska, Maciej Sierosławski, Jacek Lanckowski i Tadeusz Balik.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
11 marca 2015

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia