Nohavica zagra w teatralnych Ogrodach

Koncerty czeskiego barda na Śląsku

W jednej ze swoich piosenek śpiewa: Mówią o mnie, że jestem kręgosłupem społeczeństwa, ale to nieprawda, ja jestem tylko jednym z jego zmęczonych mięśni

W swojej bogatej twórczości Jaromir Nohavica odnosi się do spraw oczywistych, a przy tym bardzo skomplikowanych. Opowiada o życiu i śmierci, zaś przede wszystkim o tym, co jest pomiędzy: o cierpieniu, miłości, obawach i rozterkach współczesnego człowieka, a także o pięknie otaczającego nas świata, drobnych radościach i wielkich pasjach.

Urodzony w Ostrawie Nohavica jest artystą wyjątkowym. Zanim rozpoczął swoją karierę (zawód artysty uprawia od 1981 r.), imał się różnych zajęć. Pracował m.in. jako bibliotekarz czy robotnik. Nie ma wykształcenia muzycznego, jest samoukiem, gra na gitarze, skrzypcach, flecie i heligonce - małym akordeonie po dziadku. Znamy go też ze znakomitej głównej roli w filmie Rok diabła Petra Zelenki (obraz nagrodzony został kilkoma Czeskimi Lwami, w tym nagrodą za muzykę Nohavicy). W Czechach jest wykonawcą kultowym.

Ale Jaromira Nohavicę szczerym uwielbieniem darzą także Polacy, którzy licznie gromadzą się na jego koncertach.
- Mieszkam w regionie, który ma bliżej do Polski niż na przykład do Pragi . Nauczyłem się trochę mówić po polsku, czytać po polsku, słuchać polskich kolegów i przez to wszystko mogę przyjeżdżać do Polski i śpiewać tu jak u siebie - powiedział Nohavica w jednym z wywiadów.

W najbliższy weekend Jaromir Nohavica dwukrotnie zagra w naszym regionie. Pierwszy występ odbędzie się w piątek, 13 sierpnia w Katowicach, w ramach XII Letniego Ogrodu Teatralnego (plac Sejmu Śląskiego 2, przed Teatrem Korez). Początek o godz. 20, bilety kosztują 15 zł (korez.art.pl). Natomiast w sobotę 14 sierpnia czeski bard zagra w Chorzowie (Chorzowski Teatr Ogrodowy, ul. Piotra Skargi 34 d). Koncert rozpocznie się o godz. 20, a bilety kosztują 40 zł (do kupienia w Sztygarce).


Polska Dziennik Zachodni
12 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia