Nominacje

Nagroda - Koryfeusz Muzyki Polskiej - 2017

Światowa prapremiera opery Aleksandra Tansmana "Złote runo" w Teatrze Wielkim w Łodzi została nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Muzyczne Wydarzenie Roku.

Laureatów poznamy 1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz siódmy. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku, Nagroda Honorowa oraz w przyznawanej od ubiegłego roku kategorii Debiut Roku. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Światowa prapremiera "Złotego runa" Aleksandra Tansmana odbyła w Teatrze Wielkim w Łodzi 2 grudnia 2016 r. Kierownictwo muzyczne objął Łukasz Borowicz, utalentowany i utytułowany dyrygent młodego pokolenia. Reżyserią zajęła się Maria Sartova. Spektakl powstał dzięki współpracy Teatru Wielkiego w Łodzi i Festiwalu Tansmana. Dzieło zostało uznane przez wiodący na świecie opiniotwórczy „Opera Magazine" za jedną z najbardziej oczekiwanych realizacji operowych miesiąca grudnia 2016 obok przedstawień m.in. z wiedeńskiej Staatsoper, mediolańskiej La Scali, brukselskiego Palais de la Monnaie, londyńskiego Covent Garden, sztokholmskiej Royal Opera.

Opera "Złote runo" powstała w roku 1938, roku wielkich kryzysów ekonomicznych i politycznych i z tego też powodu od razu nie była zrealizowana na żadnej ze scen teatralnych. Jej jedyne wykonanie zostało zrealizowane jako audycja radiowa w paryskiej rozgłośni w cyklu „L'Opera de Dix-Heures", prowadzonym przez Bronisława Horowicza. Salvador de Madariaga opracował libretto według jednego z wątków mitu greckiego o cudownym baranku ze złotą sierścią, który w wyprawie argonautów pomógł dzieciom króla Atamasa. Madariaga w swoim swobodnym potraktowaniu mitu uwalnia jednak wyobraźnię i urojenia, ucieka od przekazanych wartości i racjonalizmu, kreując pewien teatr absurdu.
Poszukiwania partytury LA TOISON D'OR Aleksandra Tansmana były prowadzone od wielu lat przez TANSMAN FESTIVAL – Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana w Łodzi. Kwerendy prowadzono w Paryżu, Wiedniu, Mediolanie, Londynie, ponieważ tam mają siedziby wydawnictwa, z którymi współpracował Tansman, takie jak Ricordi czy Universal. Nie odnaleziono tam jednak partytury, ani w archiwum prywatnym Tansmana w Paryżu. Rękopis odnaleziono w końcu w Bibliotece Narodowej w Paryżu. TANSMAN FESTIVAL, Instytut Muzyki Polskiej, Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana przy współpracy z Fabryką Nut przygotowały do wydania i premierowego wykonania na Finał TANSMAN FESTIVAL, partyturę, wyciąg fortepianowy oraz głosy orkiestrowe.

(-)
Materiał Opery
18 września 2017

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia