Nominacje

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2021.

W tym roku zostanie wręczona Wrocławska Nagroda Artystyczna w trzech dziedzinach (muzyka, teatr i, po raz pierwszy, sztuki wizualne). Laur przyznają wrocławscy dziennikarze, krytycy, kuratorzy, a otrzymują ją artyści, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie. Zwycięzcy każdej z dziedzin otrzymują 10 tysięcy złotych i okolicznościową grafikę. Tegorocznych laureatów poznamy 6 grudnia w NFM.

W minionych latach przyznawane były Wrocławska Nagroda Muzyczna (od 2000 roku) i Wrocławska Nagroda Teatralna (od 2005 roku). W tym roku nie tylko dołączono nowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk wizualnych, ale przemianowano laur na Wrocławską Nagrodę Artystyczną.

Nominowani zostali:

Wrocławska Nagroda Artystyczna. Kategoria: Muzyka (muzyka poważna)
Piotr Alexewicz za muzyczną wrażliwość i znakomite, głębokie interpretacje - nie tylko Chopinowskiej - muzyki fortepianowej.
Ensemble Kompopolex za wysoki poziom artystyczny i prawykonania współczesnych utworów polskich kompozytorów.
Giancarlo Guerrero za mistrzowskie rezultaty współpracy z NFM Filharmonią Wrocławską oraz doskonałe, dokonane wspólnie, nagrania płytowe: „Violin on stage" z udziałem Bomsori Kim (wydane przez Deutsche Grammophone) oraz „Brahms" (wydane przez NFM).
Paweł Romańczuk za twórcze działania muzyczne i projekt kompozytorski „Chladni" z udziałem osób niewidomych i niesłyszących.
Justyna Skoczek, Paweł Jabłczyński, Bartosz Porczyk za oryginalne i spełnione wersje pieśni Mieczysława Karłowicza na płycie wydanej przez Anagram Records.

Wrocławska Nagroda Artystyczna. Kategoria: Muzyka (muzyka rozrywkowa)
Marcin Cichy i Igor Pudło – zespół Skalpel za płytę „Highlight" – harmoniczne bogactwo, oryginalność i nieustanne poszukiwanie brzmień.
Matylda Gerber za działania muzyczne w zespołach Sneaky Jesus i Ślina.
Marek Pędziwiatr za twórcze działania muzyczne z zespołami EABS i Błoto.
Piotr Rachoń Quartet za płytę „Amazonia" wydaną przez V Records we Wrocławiu.
Michał Wilczyński za długofalowy projekt polegający na digitalizacji archiwalnej muzyki do polskich filmów ze zbiorów CeTA (Centrum Technologii Audiowizualnych).

Kapituła nagrody muzycznej:
Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław
Ewa Łyczkowska, Wydział Kultury UM Wrocławia
Piotr Michałowski, muzykolog
Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
Magdalena Talik, dziennikarka portalu Wrocław.pl
Sławomir Wieczorek, muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławska Nagroda Artystyczna. Kategoria: Teatr
Agnieszka Kwietniewska za różnorodność głębokich kreacji scenicznych kobiet, matek i artystek w spektaklach: „Mojżesz", „Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie", „Planeta małp" oraz „Rzywot część pierwsza: rozpadająca się biografia" w Teatrze Polskim w Podziemiu.
Marcin Liber za reżyserię spektakli „Planeta małp" w Teatrze Polskim w Podziemiu i „Rzeźnia numer pięć" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, za nieustannie krytyczny i odkrywczy ogląd świata w obliczu zagłady ekologicznej.
Jerzy Senator za fenomenalną, doskonale rezonującą ze współczesnością kreację skomplikowanej, uwikłanej w konwenanse i grę pozorów postaci Jörgena Hofmeestera w spektaklu „Tirza" w reż. Pawła Miśkiewicza we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.
Marta Streker za reżyserię spektaklu online „Polskie rymowanki albo ceremonie" we Wrocławskim Teatrze Lalek – niezwykły eksperyment teatralny skierowany do młodej publiczności.
Jakub Tabisz i Krzysztof Kopka za przygotowanie różnorodnego tematycznie oraz inkluzyjnego festiwalu „Paragraf/Artykuł" dotykającego najbardziej nurtujących problemów społecznych.

Kapituła nagrody teatralnej:
Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław,
Henryk Mazurkiewicz, krytyk teatralny miesięcznika „Teatr"
Katarzyna Mikołajewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej"
Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
Piotr Rudzki, krytyk teatralny, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Magdalena Talik, dziennikarka portalu Wrocław.pl
Anna Tatarska, Wydział Kultury UM Wrocławia.

Wrocławska Nagroda Artystyczna. Kategoria: Sztuki wizualne
Beata Bartecka i Łukasz Rusznica za niespotykaną wnikliwość i wrażliwość w wykorzystaniu archiwalnych zdjęć i ich publikację w formie artystycznej książki „How to look natural in photos" (2021, wyd. OPT & Palm* Studios).
Paweł Baśnik za umiejętne wykorzystanie konwencjonalnego malarstwa w prezentacji aktualnych treści.
Kasia Kmita za wystawę „Ćwiczenia z wyobraźni" w Muzeum Architektury, oryginalne nawiązanie do wartości Sympozjum '70.
Karina Marusińska za oryginale podejście do rzemiosła i materii ceramicznej oraz promowanie czułości w przestrzeni publicznej.
Ala Savashewich za sugestywne ukazanie sytuacji przybysza, jego tożsamości, traumy, narodowości w kontekście wolności osobistej.

Kapituła nagrody sztuk wizualnych
Maja Kowalska-Komar, Wydział Kultury UM Wrocławia
Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
Maciek Przestalski, dziennikarz Radio RAM, Radio Wrocław Kultura
Katarzyna Roj, kuratorka, Galeria Dizajn BWA
Andrzej Saj, krytyk i teoretyk sztuki, red. nacz. miesięcznika „Format".
Gala wręczenia nagród Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w grudniu
Zwycięzców poznamy w poniedziałek 6 grudnia w Narodowym Forum Muzyki podczas specjalnej gali. Prezydent Wrocławia wręczy Wrocławską Nagrodę Artystyczną w trzech głównych kategoriach.

Program muzyczny na ten wieczór przygotował skrzypek Marcin Markowicz, laureat Nagrody Muzycznej Wrocławia 2019, który wystąpi z Lutosławski Quartet.

Magdalena Talik
pik.wrocław.pl
9 listopada 2021

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia