Nominacje w kategorii Teatr

Wyrypajew, Kaczmarek czy Borczuch?

W jutrzejszym wydaniu tygodnika Polityka (46/2012) ogłoszone zostają nominacje do nagród Paszporty Polityki 2012 w kategorii "Teatr". Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w dniu 15 stycznia 2013 roku.

Nominacje w kategorii TEATR:

Michał Borczuch
Ur. w 1979 r. w Krakowie, reżyser, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Większość swoich spektakli zrealizował w Starym Teatrze w Krakowie: "Wielkiego człowieka do małych interesów" Aleksandra Fredry, "Ciemno wszędzie" Pawła Sali, "Lulu" Franka Wedekinda, "Wertera" według powieści J.W. Goethego czy niedawną premierę - "Brand. Miasto. Wybrani" według Ibsena. W warszawskim Teatrze Dramatycznym wystawił "Leonce'a i Lenę" Georga Büchnera, w TR Warszawa - "Portret Doriana Graya" Oscara Wilde'a i "Metafizykę dwugłowego cielęcia" Witkacego, we wrocławskim Polskim - inspirowany myślą Freuda spektakl "Hans, Dora i Wilk". Jego najnowszą produkcją jest wystawiona w ujeżdżalni Stada Ogierów Książ w Wałbrzychu "Królowa Śniegu", z akcją toczącą się w stacji badawczej na Antarktydzie.

Mirek Kaczmarek
Ur. w 1970 r. w Poznaniu, scenograf, absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. Od debiutu w 2001 r. stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do około 80 przedstawień. Jest stałym współpracownikiem reżyserów: Piotra Kruszczyńskiego, Jarosława Tumidajskiego, Wiktora Rubina i Jana Klaty. Największe sukcesy przyniosła mu współpraca z tym ostatnim; wielokrotnie nagradzana była m.in. scenografia Kaczmarka do "Sprawy Dantona" Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Był autorem projektu polskiego pawilonu na 11 Praskim Quadriennale Scenografii i Architektury Teatralnej w 2007 r.. Pawilon miał formę budowli z pleksiglasu w kolorze madżentu na obrysie granic Polski; krytycy ochrzcili go mianem "madżentowej twierdzy". Autor tłumaczył: "To owoc związku ironii i niepokornego myślenia".

Iwan Wyrypajew
Ur. w 1974 r. w Irkucku na Syberii, aktor, dramatopisarz i reżyser teatralny i filmowy. Jest laureatem najważniejszych rosyjskich festiwali teatralnych, jego debiutanckie "Sny" wystawił londyński Royal Court Theatre i od tego czasu jego dramaty doczekały się na Zachodzie już ponad 30 inscenizacji. W Polsce "Dzień Walentego" był komercyjnym hitem, popularne były także trudniejsze sztuki, jak "Tlen" i "Sny". Jako reżyser swoich tekstów zadebiutował w 2009 r. monodramem "Lipiec" w wykonaniu żony, Karoliny Gruszki, w Teatrze Na Woli w Warszawie. Następnie w Teatrze Narodowym wystawił "Taniec Delhi", w Starym Teatrze w Krakowie - "Iluzje" (wystawione wcześniej przez Agnieszkę Glińską w Teatrze Na Woli), zaś ze studentami krakowskiej PWST zrealizował sztukę "UFO. Kontakt". W lutym w Teatrze Studio w Warszawie odbędzie się premiera "Ożenku" Gogola w jego reżyserii (zapowiada odczytanie mistyczne i prawosławne). Jest twórcą dwóch filmów: "Euforii" i "Tlenu", menedżerem moskiewskiego Teatru Praktika oraz pedagogiem w warszawskiej Akademii Teatralnej.

Oni nominowali:

R. Burzyńska, "Didaskalia",
Jacek Cieślak, "Rzeczpospolita",
Joanna Derkaczew, "Gazeta Wyborcza",
Łukasz Drewniak, "Dziennik Polski", TVP Kultura,
Jacek Kopciński, "Teatr",
Marcin Kościelniak, "Didaskalia", "Tygodnik Powszechny",
Wojciech Majcherek, TVP Kultura,
Witold Mrozek, "Gazeta Wyborcza", "Krytyka Polityczna",
Grzegorz Niziołek, "Didaskalia",
Jacek Sieradzki, "Dialog"

A oto pełna lista laureatów Paszportów POLITYKI w kategorii TEATR:

1993 Tadeusz Słobodzianek
1994 Krystyna Meissner
1995 Krzysztof Rau
1996 Jolanta Ptaszyńska
1997 Anna Augustynowicz
1998 Grzegorz Jarzyna
1999 Agnieszka Glińska
2000 Paweł Miśkiewicz
2001 Piotr Cieplak
2002 Krzysztof Warlikowski
2003 Danuta Stenka
2004 Paweł Szkotak
2005 Jan Klata
2006 Maja Kleczewska
2007 Michał Zadara
2008 Paweł Łysak
2009 Sandra Korzeniak
2010 Paweł Demirski i Monika Strzępka

To już dwudziesta edycja Paszportów POLITYKI. Przez dwie dekady nazwiska nominowanych i laureatów odzwierciedlały nadzieje, aspiracje i sukcesy polskiej kultury. Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy.

Historia Paszportów, to również historia tego, jak polscy artyści odnaleźli się w świecie bez cenzury. W świecie, w którym, przynajmniej teoretycznie, zaśpiewać, sfilmować, napisać czy zagrać można wszystko. Jednak nie wszystko jest tego warte. Paszporty od początku miały być nagrodą dla tych, którzy, niezależnie od wybranej formy komunikacji, tworzą rzeczy ważne, piękne i mądre. Dla tych, których głosu w polskiej rzeczywistości bez cenzury posłuchać warto.

Paszporty POLITYKI co roku udowadniają także, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali, jak co roku, trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne. Jednak z okazji dwudziestolecia Kapituła postanowiła oddać decydujący głos w ręce czytelników. Tak, więc to oni, podczas internetowego głosowania wybiorą tegorocznych Laureatów Paszportów POLITYKI. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

(-)
Polityka
15 listopada 2012

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...