Nominowani do Złotych Masek

54. edycja nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim.

Ogłoszono nominacje w 54. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim. Nagrody Artystyczne „Złota Maska" przyznawane są corocznie od 1968 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.

„Śląskie stawia na kulturę, a my od początku kadencji samorządu zwiększamy środki na funkcjonowanie instytucji kultury. Gratuluję wszystkim nominowanym i dziękuję w imieniu miłośników teatru za emocje, które dostarczacie na scenie. Teatr to ludzie, atmosfera, wrażliwość i relacje. Twórcy potrafią przenieść nas w wykreowany w sztuce świat, oderwać nas choć na moment od problemów, z którymi zmagamy się w ostatnich latach. To wyjątkowa wartość i cieszę się, że możemy docenić Wasz trud, talent i zaangażowanie przyznając Nagrodę Teatralną Złota Maska" – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Do nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Nominacje do nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2021:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

„Komedia. Wujaszek Wania" Antona Czechowa w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego i dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Spektakl baletowy „Requiem d-moll" Wolfganga Amadeusza Mozarta w choreografii Jacka Tyskiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej" w reżyserii i choreografii Artura Żymełki w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

„Noniek" Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
„Pinokio. Il Grande Musical" Pierluigi Ronchettiego i Saverio Marconiego w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
„Złodziej czasu" Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Teresa Dzielska za rolę Abby w spektaklu „Strefa Zero" („The Mercy Seat") w reżyserii André Hübnera-Ochodlo w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Aleksandra Maj za rolę Solange w spektaklu „Pokojówki" Jeana Geneta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz za rolę Agnes w spektaklu „Całe życie" Joanny Oparek w reżyserii autorki w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
Marta Gzowska-Sawicka za rolę Dupy w spektaklu „Krum" Hanocha Lewina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Aleksander Blitek za rolę Michała Astrowa w spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego i dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Przemysław Kosiński za rolę Tugattiego w spektaklu „Krum" Hanocha Lewina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Błażej Wójcik za rolę Antonia Salieriego w spektaklu „Amadeusz" Petera Shaffera w reżyserii Norberta Rakowskiego oraz za rolę Podkolesina w spektaklu „Ożenek" Nikołaja Gogola w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

Jacek Mikołajczyk za role w spektaklach: „Złodziej czasu" Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora oraz „Noniek" Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
Włodzimierz Pohl za rolę Józefa K. w „Procesie" Franza Kafki w reżyserii i scenografii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.
Radosław Sadowski za rolę w spektaklu „Smoki" Maliny Prześlugi w reżyserii Anny Nowickiej w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKA

Duet: Tomasz Lorek za rolę Boyda i Rafał Sawicki za rolę Jeda w spektaklu „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch" Boyda Grahama w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Duet: Marta Tadla za rolę Anioła i Kamil Franczak za rolę Diabła w spektaklu muzycznym „Piekło i Raj" wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Prusa w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Hubert Waljewski za rolę Pinokia w spektaklu „Pinokio. Il Grande Musical" Pierluigi Ronchettiego i Saverio Marconiego w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

Dariusz Niebudek za rolę Geppetta w spektaklu „Pinokio. Il Grande Musical" Pierluigi Ronchettiego i Saverio Marconiego w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Wiesław Sławik za rolę Opy w spektaklu „Nikaj" Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Artur Święs za role Dyrektora Ośrodka Kształcenia oraz Pana Turguta w spektaklu „Śnieg" na podstawie książki Orhana Pamuka w reżyserii Bartosza Szydłowskiego w Teatrze Łaźnia Nowa w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Teatrem Studio Warszawa oraz Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Kategoria REŻYSERIA

Joanna Oparek za reżyserię autorskiego spektaklu „Całe życie" w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
Jędrzej Piaskowski za reżyserię spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Jerzy Jan Połoński za reżyserię spektaklu „Pokojówki" Jeana Geneta w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
Kategoria SCENOGRAFIA

Katarzyna Borkowska za scenografię i reżyserię świateł do spektaklu „Pokora" Szczepana Twardocha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Julia Skuratova za scenografię do spektaklu „Noniek" Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
Agata Skwarczyńska za scenografię do spektaklu „Krum" Hanocha Levina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

Anna Piotrowska za choreografię w spektaklu „Gemini tryptyk" oraz „Policzalni" w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.
Jacek Tyski za choreografię w spektaklu baletowym „Requiem d-moll" w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Artur Żymełka za choreografię w spektaklu baletowym „Sól ziemi czarnej" w Operze Śląskiej w Bytomiu we własnej reżyserii.
Kategoria NAGRODA SPECJALNA

Michalina Drozdowska za rolę Kobiety w czerwieni w spektaklu baletowym „Sól ziemi czarnej" w reżyserii i choreografii Artura Żymełki w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Piotr Klimek za muzykę do spektaklu „Proces" Franza Kafki w reżyserii i scenografii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.
Przemysław Pilarski za tekst do spektaklu „Dziki Wschód" zrealizowanego w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

(-)
Gazeta Wybocza - Katowice
31 marca 2022

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia