Norweska premiera

"Mefistofeles" - reż. Tomasz Konina - Opera Krakowska w Krakowie

Owacje na stojąco zakończyły spektakle „Mefistofelesa” A. Boito, które odbyły się na scenie Olavshalle w Trondheim. Norweska premiera miała miejsce 7 czerwca, a kolejny spektakl 9 czerwca 2015. Przedstawienia w wykonaniu polskich i norweskich solistów, połączonych zespołów chóru Opery Krakowskiej i zaangażowanych specjalnie artystów z Trondheim oraz Orkiestry Symfonicznej z Trondheim pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka zostały ocenione bardzo wysoko przez norweską prasę oraz publiczność.

„To wyjątkowe wydarzenie muzyczne w naszym mieście. Artyści Opery Krakowskiej są zawsze wyczekiwanymi gośćmi na naszej scenie. Cieszę się, że kolejny wspólnie zrealizowany spektakl operowy odniósł sukces"- tak podsumował norweską prezentację „Mefistofelesa" Roar Leinan, dyrektor Trondheim Symphony Orchestra.

Szczególne wrażenie zrobili soliści: Wołodymyr Pankiv, solista Opery Krakowskiej kreujący rolę Mefistofelesa oraz Victoria Nava (Małgorzata), Roy Cornelius Smith (Faust), Elisabeth Teige (Helena), Maria Stattin (Marta), Kjetil Støa (Wagner) i Wanda Franek (Pantalis). Przejmująco zabrzmiały partie chóru, który pracował pod kierunkiem Zygmunta Magiery, Hakona Matti Skrede i Anity Brevik. W przerwie spektaklu widzowie mogli obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą współpracy Opery Krakowskiej i Trondheim Symphony Orchestra.
Przypomnijmy, że premiera „Mefistofelesa" odbyła się na scenie Opery Krakowskiej 25 września 2014 roku. Realizacja jest efektem współpracy Opery Krakowskiej i Trondheim Symphony Orchestra, podjętej w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa
i Trondheim". Spektakl wyreżyserował Tomasz Konina, będący również autorem scenografii, kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk. Kostiumy zrealizowała znana kreatorka mody Joanna Klimas. W przedstawieniu wziął udział 100-osobowy chór, w tym 32-osobowy Chór Dziecięcy, a w obsadzie znaleźli się soliści krakowscy, polscy i zagraniczni. Imponująca produkcja, zrealizowana z rozmachem, została doceniona przez publiczność i krytyków.

(-)
Materiał Opery
13 czerwca 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia