Nowa Dramaturgia

"Wieżowiec obronny" - Copi - TR Warszawa

Wydarzenia, które składają się na "La tour de la defense", dramat Copi\'ego po raz pierwszy wystawiony w 1981 roku, trafnie charakteryzuje wypowiedź jednego z bohaterów - "Ja pierdolę, ale cyrk!"

Akcja toczy się w Paryżu, w noc sylwestrową 1976 roku wśród niewielkiej grupki znajomych, głównie homoseksualistów. To świat widziany w krzywym zwierciadle. Dialogi toną w meandrach absurdu, niemożności porozumienia i wzajemnych wybuchach gniewu. Bohaterowie przeważnie się kłócą i nawzajem zwalczają. Bywają brutalni. Nawet ich zbliżenia intymne z intymnością mają niewiele wspólnego – odbywają się w miejscach publicznych, miewają charakter gwałtu.

Jednak w tak wyjątkową noc, podczas budzącej niesmak uczty, następuje moment porozumienia między wszystkimi uczestnikami zabawy. Zza wszystkich tych obyczajowych i artystycznych prowokacji przebija świadectwo zagubienia bohaterów i tęsknota za utraconą niewinnością.

Copi (właściwie Raúl Damonte Botana, jego pseudonim oznacza „kurczak”) - argentyński pisarz, rysownik, dramatopisarz. Większość życia spędził w Paryżu. W młodości był członkiem grupy Tse, która w 1969 wystawiła biograficzną sztukę o Evie Peron. Pozostawał w tym okresie pod dużym wpływem Becketta, często poruszał problem komunikacji międzyludzkiej. Współpracował również z grupą Pánico, w której skład wchodziły takie osoby jak Fernando Arrabal, Roland Topor i Alejandro Jodorowsky. Zmarł w 1987 roku w wyniku komplikacji wywołanych AIDS.

Wstęp wolny

Czarek Rejsel
Materiały Teatru
22 października 2010
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia