Nowa inscenizacja

"Halka" - reż: Natalia Korczakowska - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Premiera nowej inscenizacji "Halki" odbędzie się w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej 23 grudnia. Operę reżyseruje Natalia Korczakowska, która chce zwrócić uwagę w spektaklu na konflikty i współczesne podziały w społeczeństwie

"Halka" Stanisława Moniuszki to polska "Madame Butterfly" - historia o nieszczęśliwej miłości na tle konfliktu społecznego.

Reżyserka spektaklu Natalia Korczakowska zwróciła uwagę podczas czwartkowej konferencji prasowej na konflikt społeczny, który był podłożem powstania "Halki". To on - w jej opinii jest istotą opery i sprawia, że opowiadana historia nie jest powierzchowna.

Jej zdaniem, większość współczesnych realizacji redukuje libretto "Halki" do dramatu psychologicznego, nie znajdując w dzisiejszych czasach dość wyraźnej linii podziału klasowego.

- Sukces tej opery polega właśnie na tym, że ludzie stykają się z problemem społecznym - aktualnym, zapalnym. Z podziałem na ludzi lepszych i gorszych.(...) Podjęłam się pracy nad tą operą, bo chcę pokazać, znaleźć ten podział współcześnie - opowiadała Korczakowska.

Premiera "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Natalii Korczakowskiej odbędzie się 23 grudnia. Tego wieczoru oraz 27 i 29 grudnia solistów oraz Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Marc Minkowski. Kolejne przedstawienia odbędą się pod dyrekcją Łukasza Borowicza: 3, 5, 7 i 25 stycznia.

- Powodów, dla których zdecydowałem się na prowadzenie orkiestry właśnie w "Halce" Moniuszki jest wiele. Przede wszystkim bardzo cenię tę muzykę. Wzrusza mnie, jest pełna niezwykłych wartości. (...) Jest w tej muzyce cała gama niuansów, niezwykłych kontrastów, jest melancholia, pasja, bardzo żywy pulsujący rytm, a jednocześnie - mnóstwo nut czysto słowiańskich - mówił w czwartek Marc Minkowski.

Zwrócił on też uwagę na niejednoznaczny stosunek do postaci Halki. - Nawet kiedy rozmawiam z moimi polskimi przyjaciółmi przyznają oni, że z jednej strony Halka ich fascynuje, z drugiej - w jakiś sposób odrzucają ją. Postać Halki jest bowiem faktycznie bardzo wzruszająca i pełna godności, ale także w jakiś sposób odpychająca - ocenił.

W obsadzie znaleźli się m.in. Piotr Nowacki, Mieczysław Milun (Stolnik), Artur Ruciński (Janusz), Wioletta Chodowicz (Halka) i Rafał Bartmiński (Jontek).

Premiera jest częścią programu kulturalnego polskiej prezydencji w UE.

(-)
PAP
16 grudnia 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia