Nowa komedia Marka Zgaińskiego

"Rokendrol albo mów mi teściu " - reż. Marek Zgaiński - Mój Teatr w Poznaniu

Nie bawią mnie dowcipy o teściowej. Nie lubię stereotypu świekry (tak się kiedyś mówiło o teściowej), który eksploatuje literatura i popkultura. Długo czekałem na rzecz o teściu. Nie ja jeden. Wyszło zabawnie, zważywszy, że teść to rokendrolowiec w kapciach.

Marek Zgaiński napisał bardzo zabawną komedię: trwa zaledwie 45 minut i nosi tytuł "Rokendrol albo mówi mi teściu". Były muzyk rockowy ma dorosłą córkę. Sam ma jeszcze aspiracje w temacie damsko-męskim i chętnie spogląda w kierunku jej koleżanek. Nic mu z tego nie wychodzi. Marzy o powrocie na scenę, popala marihuanę, słucha muzyki, a jak na horyzoncie pojawi się kolega, odpytuje go z historii rockendrola

Tatusiowie nie przepadają za chłopakami córek.

Tylko mniej wyeksploatowany. Zgaiński skomplikował sytuację, bo chłopak jego ukochanej "córci" jest od niego niewiele młodszy. Ale w odróżnieniu od niego: jest wysportowany, zadbany, dobrze ubrany, zamożny i wspomaga się białym proszkiem a nie otępia paleniem maryśki. Myślę, że gorzej być nie może, jeśli córka przyprowadzi do domu w roli narzeczonego równolatka ojca.

Dialog skrzy się dowcipem. Panowie to nie tyle samce alfa, ale koguciki, podstarzałe i trochę śmieszne. Który którego mocniej dziobnie? Bo Zgaiński nie poprzestaje na sytuacji teść kontra zięć w tym samym wieku. Dopisuje im kontekst społeczny i polityczny. Kandydat na zięcia atakując przyszłego teścia, przywołuje rokendrolowe belle epoque na koszt komuny. Dla odmiany kandydat na teścia wytyka przyszłemu zięciowi korporacyjne zniewolenie (jest on członkiem zarządu korporacji, w której pracuje córcia).

Komedia dobrze napisana, świetny materiał, z którego skorzystali w pełni aktorzy: Aleksandra Radwańska, Tadeusz Falana (kandydat na zięcia) i Wiesław Kupa (tytułowy teść).

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
15 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...