Nowa komedia Marka Zgaińskiego

"Rokendrol albo mów mi teściu " - reż. Marek Zgaiński - Mój Teatr w Poznaniu

Nie bawią mnie dowcipy o teściowej. Nie lubię stereotypu świekry (tak się kiedyś mówiło o teściowej), który eksploatuje literatura i popkultura. Długo czekałem na rzecz o teściu. Nie ja jeden. Wyszło zabawnie, zważywszy, że teść to rokendrolowiec w kapciach.

Marek Zgaiński napisał bardzo zabawną komedię: trwa zaledwie 45 minut i nosi tytuł "Rokendrol albo mówi mi teściu". Były muzyk rockowy ma dorosłą córkę. Sam ma jeszcze aspiracje w temacie damsko-męskim i chętnie spogląda w kierunku jej koleżanek. Nic mu z tego nie wychodzi. Marzy o powrocie na scenę, popala marihuanę, słucha muzyki, a jak na horyzoncie pojawi się kolega, odpytuje go z historii rockendrola

Tatusiowie nie przepadają za chłopakami córek.

Tylko mniej wyeksploatowany. Zgaiński skomplikował sytuację, bo chłopak jego ukochanej "córci" jest od niego niewiele młodszy. Ale w odróżnieniu od niego: jest wysportowany, zadbany, dobrze ubrany, zamożny i wspomaga się białym proszkiem a nie otępia paleniem maryśki. Myślę, że gorzej być nie może, jeśli córka przyprowadzi do domu w roli narzeczonego równolatka ojca.

Dialog skrzy się dowcipem. Panowie to nie tyle samce alfa, ale koguciki, podstarzałe i trochę śmieszne. Który którego mocniej dziobnie? Bo Zgaiński nie poprzestaje na sytuacji teść kontra zięć w tym samym wieku. Dopisuje im kontekst społeczny i polityczny. Kandydat na zięcia atakując przyszłego teścia, przywołuje rokendrolowe belle epoque na koszt komuny. Dla odmiany kandydat na teścia wytyka przyszłemu zięciowi korporacyjne zniewolenie (jest on członkiem zarządu korporacji, w której pracuje córcia).

Komedia dobrze napisana, świetny materiał, z którego skorzystali w pełni aktorzy: Aleksandra Radwańska, Tadeusz Falana (kandydat na zięcia) i Wiesław Kupa (tytułowy teść).

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
15 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Słownik miejsc wyobrażonych
Państwowy Instytut Wydawniczy
Alberto Manguel, Gianni Guadalupi

Trailer tygodnia