Nowa siedziba Teatru lalkowego im. Andersena w Lublinie

Remont ze środków Ministerstwa?

Teatr lalkowy im. Andersena funkcjonujący w pomieszczeniach klasztoru dominikanów, zyska nową siedzibę. Władze miasta zdecydowały o przeniesieniu go do innego budynku, na którego remont zabiegają o dotację z ministerstwa kultury.

Nowa siedziba ma dać Teatrowi im. Andersena lepsze warunki funkcjonowania i większe możliwości rozwoju. - Po 58 latach istnienia teatr dostanie własny budynek. Tam jest o wiele większa scena, o prawie 100 miejsc większa widownia. Zupełnie inna przestrzeń, którą można wykorzystać na edukację - powiedział dyrektor Teatru im. Andersena Arkadiusz Klucznik.

Teatr ma być przeniesiony do budynku, w którym mieści się obecnie Dom Kultury Kolejarza. Dotychczasowy najemca tego obiektu - Związek Zawodowy Kolejarzy - wniósł do Urzędu Miasta o rozwiązanie umowy dzierżawy budynku z końcem roku 2012.
Problem siedziby lubelskiego teatru lalkowego dla dzieci powracał wielokrotnie w minionych latach. Teatr mieści się w wynajmowanym przez miasto budynku będącym częścią zabytkowego zespołu klasztornego ojców dominikanów na Starym Mieście. Budynek ten jest w złym stanie technicznym, wymaga remontu, a jego kubatura i warunki techniczne nie odpowiadają potrzebom teatru. Ponadto lokalizacja na starówce utrudnia dojazd do teatru autokarem.

Remontu wymagać będzie także budynek Domu Kultury Kolejarza. Po przejęciu obiektu przez miasto, ma być tam przeprowadzony audyt, który pozwoli na oszacowanie kosztów jego przebudowy i modernizacji na potrzeby teatru. Władze miasta zabiegać będą o dofinansowanie tej inwestycji z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Infrastruktura kultury. Dotacja może pokryć 45 proc. wartości projektu.

Aby miasto mogło ubiegać się o te pieniądze, radni miejscy przyjęli już uchwałę o zarezerwowaniu w budżecie Lublina na przyszły rok 600 tys. zł na przygotowanie dokumentacji technicznej i projektowej dotyczącej przebudowy i modernizacji budynku na potrzeby teatru.
Dom Kultury Kolejarza mieści się na ul. Kunickiego w dzielnicy Dziesiąta. Po przeniesieniu do tego obiektu Teatru im. Andersena mają być zachowane obecnie tam działające - biblioteka, pracownia ceramiki i świetlica środowiskowa. Teatr dzięki nowej funkcjonalnej przestrzeni ma tam rozszerzyć swoją działalność i ofertę tak, aby placówka pełniła rolę centrum kulturalnego dla mieszkańców tej dzielnicy.

(-)
(PAP)
20 listopada 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia