Nowa strona internetowa Luwru

Jest na niej ponad 480 tys. dzieł.

Trudno powiedzieć, kiedy będzie można pojechać do Paryża i odwiedzić Luwr. Już teraz można jednak oglądać zgromadzone tam eksponaty, dzięki nowej stronie internetowej placówki. "Zwiedzający" mają niezwykłą okazję w spokoju podziwiać bogate ponad 480 tys. eksponatów, czyli całe zbiory paryskiego muzeum - zarówno dzieła, które są udostępniane zwiedzającym, jak i te, które są przechowywane w magazynie czy też wypożyczone innym instytucjom kultury.

Zwiedzanie Luwru to niezwykłe doświadczenie. Ale chyba każdy, kto choć raz tam był, poczuł lekkie rozczarowanie. Jak przystało na najbardziej popularne muzeum świata, jest dosłownie oblegane przez tłumy turystów, zatem spokojne obcowanie ze sztuką jest tam arcytrudne. Tym bardziej niezwykłą gratką jest nowa strona internetowa tej placówki, na której "wystawiono" wszystkie dzieła sztuki, jakie są w jej zbiorach. Żeby w spokoju podziwiać eksponaty, wystarczy mieć dostęp do internetu i wpisać adres collections.louvre.fr.

Bunt przeciwko systemowi i walka o wolność. Wystawa prac najważniejszych twórców lat 80.
Oczom zwiedzających, w zależności od ich zainteresowań mogą ukazać się m.in.: kolekcje malarstwa, zbiory biżuterii, rzeźb, mebli. W ekspozycji znalazły się również dzieła z Musees Nationaux Recuperation, które zostały odzyskane po II wojnie światowej i powierzone Luwrowi do czasu, aż zostaną zwrócone prawowitym właścicielom.

Witryna oferuje różne formy zwiedzania. Można przemieszczać się po poszczególnych pokojach albo dzięki prostemu wyszukiwaniu, decydując się na podziwianie jedynie dzieł malarskich czy biżuterii. Bardziej zaawansowane wyszukiwanie pozwala odkryć konkretne dzieła, epoki czy twórców.

- Luwr odkurza swoje skarby, nawet najmniej znane. Jego wspaniałe dziedzictwo kulturowe jest teraz dostępne za jednym kliknięciem. Jestem pewien, że zawartość tej strony jeszcze bardziej zainspiruje ludzi do odwiedzenia Luwru w celu osobistego odkrywania kolekcji - powiedział Jean-Luc Martinez, prezes i dyrektor słynnego muzeum.

(-)
Kurier PAP
8 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Dostojewski. Portret intymny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Alex Christofi

Trailer tygodnia