Nowe plany budowy

Powstaje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie weszła w nowy etap.

Powołany przez prezydenta Warszawy w grudniu 2012 roku Komitet Sterujący ds. realizacji inwestycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (w jego skład weszli przedstawiciele miasta, ministerstwa kultury i Muzeum Sztuki Nowoczesnej) przygotował nowe założenia tego przedsięwzięcia. Nie zmienia się planowana lokalizacja budynku - stanie on na Placu Defilad, na przeciwko ulokowanego po drugiej stronie ulicy Marszałkowskiej Domu Towarowego Sezam.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz poinformowała, że w czwartek Rada Miasta przyjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania Placu Defilad. - Złożyliśmy nowy harmonogram budowy, nowy plan prowadzenia inwestycji w tej bardzo trudnej lokalizacji. Kiedyś powiedziałam, że działki tutaj są jak rozsypane konfetti. Tu była kiedyś przedwojenna Warszawa, stały niezbyt w sumie duże domy, każdy miał swoją odrębną działkę. (...) Myśmy wykupili wszystkie te roszczenia, które dotyczyły terenu, gdzie ma stanąć MSN. Można powiedzieć, że ten teren własnościowo jest czysty - mówiła prezydent Warszawy.

Zmiany w planach dotyczą powierzchni budynku i wzajemnego usytuowania przestrzeni przeznaczonych dla obu instytucji, które będą się w nim mieścić - Teatru Rozmaitości i MSN. Pierwotny plan zakładał, że budynek będzie liczył 35 tys. m kw. - nowy plan zmniejsza tę powierzchnię do 25 tys. m kw., co zdaniem autorów planu, ma podnieść funkcjonalność budynku i zmniejszyć koszty jego utrzymania. Pierwotnie Teatr Rozmaitości ulokowany miał być pomiędzy przestrzeniami muzealnymi, teraz planuje się, że zostanie dla niego przeznaczone całe skrzydło budynku.

Joanna Mytkowska, dyrektor MSN powiedziała: - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że budowa siedziby muzeum i teatru znowu ma szansę. Przez te siedem miesięcy pracy Komitetu Sterującego tą inwestycją bardzo szczegółowo przyjrzeliśmy się wszystkim ryzykom, wszystkim koniecznym do skoordynowania elementom i wydaje się, że jesteśmy przygotowani, aby tym razem rozpocząć tą inwestycję z sukcesem. Powstał nowy plan funkcjonalny dla muzeum i teatru. Jest to dokument na podstawie którego architekt będzie mógł zaprojektować budynek funkcjonalny i bardzo efektywny. Plan jest dostosowany do budżetu, którym będziemy dysponować, są to więc bardzo racjonalne zmiany - mówiła Mytkowska.

Dyrektor MSN zapowiedziała, że konkurs architektoniczny na projekt nowego budynku rozpocznie się w pierwszym tygodniu września, a jego rozstrzygnięcie nastąpi na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Budowa ma rozpocząć się w połowie 2016 roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r.; jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Docelowo ma się mieścić w obiekcie wybudowanym na pl. Defilad. W maju zeszłego roku upadła koncepcja budowy siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza. Budynek, w którym obecnie działa warszawski Teatr Rozmaitości przy Marszałkowskiej 8 nie należy do miasta i zostanie zwrócony właścicielowi.

(-)
(PAP)
13 lipca 2013

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia