Nowe spojrzenie na narodowe mity

"Kordian" - reż. Jakub Roszkowski - Śląski Teatr Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum otworzy sezon premierą dla widzów dorosłych - w październiku na afisz wejdzie bowiem "Kordian" Juliusza Słowackiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, ze scenografią Mirka Kaczmarka i muzyką Dominika Strycharskiego.

Premiera zainauguruje 17 października Międzynarodowy XIII Festiwal Teatrów Lalek "Katowice - Dzieciom".

Jak dziś czytać dramat romantyczny? Czy współczesne pokolenie odnajduje w "Kordianie" swój świat, swoje rozterki i zmagania? Burząc konwencje i myślowe schematy, spektakl zmusza do spojrzenia na nowo na nasze narodowe mity, do poważniej refleksji nad tym, co się wokół nas dzieje, co nas otacza, w czym sami głęboko tkwimy.

Reżyser zaprasza "do laboratorium; do wzięcia udziału w szczególnym eksperymencie. Eksperymencie, w którym będziemy badać jednostki, zbiorowości, cały kraj. Piękny, urodzajny kraj w środku Europy. Ale też kraj skłócony, zasiedlany przez różne dziwne stworzenia, kreatury. Ładne, brzydkie, mądre i głupie. Z których jednak każde ciągnie w swoją stronę, walczy o siebie, bezwzględnie, do końca, nie zwracając szczególnej uwagi na innych.

Co się stanie, gdy w tym kraju pojawi się nagle Kordian? Szary, zwykły... człowiek".

W roli tytułowej zobaczymy Dawida Kobielę.

(-)
Materiał Teatru
28 września 2018
Portrety
Jakub Roszkowski

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia