Nowe spojrzenie na "Traviatę"

"Traviata" - reż. Krzysztof Nazar - Opera Krakowska

Premiera opery Giuseppe Verdiego "Traviata" odbędzie się w sobotę w Operze Krakowskiej. Reżyser Krzysztof Nazar zapowiada nowe spojrzenie na dzieło Verdiego: analizę postaci, wydobycie z libretta uniwersalnych prawd i przełożenie ich na współczesny język.
- Uważam, że opera jest pewnego rodzaju teatrem, który posługuje się wprawdzie muzyką, ale relacje między bohaterami muszą być czytelne nie tylko od strony muzycznej, ale także emocjonalnej, psychologicznej, literackiej nawet. To jest zawsze wyzwanie dla twórców, by w sposób bezbolesny umieli połączyć zadania aktorskie i inscenizacyjne z wymogami partytury - powiedział dziś reżyser spektaklu, Krzysztof Nazar

- A więc wymaga to bezustannego napięcia emocjonalnego od wykonawców, by rozwijała się linia psychologiczna - podkreślił reżyser. 

Jak stwierdził, "nie jest ważne, na co umiera Traviata". - Punktem wyjścia do interpretacji jest to, że ktoś pełen witalności dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory i umiera. Musi się zmierzyć z tą świadomością; musi zmierzyć się z pojawiającą się miłością, której do tej pory nie znał, i z tym, że już wcześniej zaprosił gości do domu. Nad tym najbardziej się zastanawialiśmy - powiedział Krzysztof Nazar.

Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Tomasz Tokarczyk, autorką kostiumów Zofia de Ines, autorem scenografii Marek Braun, a choreografii - Zofia Rudnicka. Odtwórczyniami głównej roli będą: Katarzyna Oleś-Blacha i Edyta Piasecka-Durlak.

"Traviata" będzie kolejną operą, zrealizowaną przez Krzysztofa Nazara na scenie Opery Krakowskiej. Poprzednie realizacje to dwie opery Krzysztofa Pendereckiego: "Król Ubu" (1993) i "Czarna maska" (1998) oraz "Dama Pikowa" Piotra Czajkowskiego (2008).

Premiera "Traviaty" będzie jednocześnie jedną z atrakcji odbywających się w tym dniu w Krakowie "Nocy Teatrów"; zainauguruje także drugą część XV Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Projekt XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego "Fundusze Europejskie dla Małopolski".

(-)
PAP
15 czerwca 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia