Nowe sztuki bydgoskiego dramatopisarza

Czytanie Jakubowskiego w Teatrze Polskim

Dwa dramaty Jarosława Jakubowskiego czytane przez aktorów będzie można dziś (sobota) usłyszeć w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Autor jest dziennikarzem Expressu Bydgoskiego i dramatopisarzem. Jego sztuki zdobywają coraz większy rozgłos, są nagradzane na konkursach i festiwalach, wystawiane na scenach - w warszawskim teatrze "Imka", Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Polskiego Radia. W sobotę będzie można usłyszeć nowe dzieła koronowianina - "Licheń" i "Dziurę".

- "Licheń" ukończyłem w ubiegłym roku - mówi Jarosław Jakubowski. - To historie kilku osób, które łączy miejsce - sanktuarium w Licheniu. Są z nim związane na różne sposoby: poprzez pracę, jako pielgrzymi albo turyści. Przebywają tu w różnych czasach, z różnymi intencjami. Ich opowieści to pretekst do rozważań o tym, czym jest wiara, jej utrata, poczucie winy.

Głównymi bohaterami "Dziury" są natomiast matka i syn. Tych dwoje jest ze sobą w konflikcie na tle światopoglądowym. W rozmowach pojawia się też nieobecny ojciec, który ich porzucił.

- Znaleźli się w krytycznym punkcie, uświadamiając sobie, że życie, jakie wiodą, im nie wystarcza - mówi autor. - Matka zatraciła po drodze swoją kobiecość, synowi brakuje ojca i poczucia sensu. A tytułowa "Dziura"? Jak mówi Jarosław Jakubowski, ten wyraz ma tu zarówno znaczenie metaforyczne, jak i dosłowne. W tle bowiem pojawia się pewna znana rozgłośnia radiowa ze swymi odwiertami do eksploatacji źródeł geotermalnych.

Sobotnie spotkanie odbędzie się pod hasłem "Tuż przed wybuchem". Opiekę reżyserską nad przedsięwzięciem sprawuje Aleksandra Jakubczak, reżyserka i teatrolożka. Wprowadzenie wygłosi dziennikarz teatralny Bartłomiej Miernik.

Czytanie odbędzie się dziś, w sobotę 9 lutego, o godz. 17 w Teatrze Polskim.

(-)
Express Bydgoski
9 lutego 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia