Nowe twarze pantomimy

"Szatnia" - reż. Zbigniew Szymczyk - Wrocławski Teatr Pantomimy

Do zespołu artystycznego Wrocławskiego Teatru Pantomimy dołączył Anatoliy Ivanov. Tancerz i choreograf ukraińskiego pochodzenia już w najbliższy weekend zaprezentuje swoje umiejętności aktorskie, pantomimiczne i taneczne na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu w przedstawieniu "Szatnia" 22 i 23 listopada o godz. 19.00. Anatoliy będzie w kreował postać Adepta, zastępując w tej roli Roberta Wieczorka.

Anatoliy ukończył Międzynarodowy Uniwersytet Słowiański (kijowski wydział Choreografii, gdzie otrzymał kwalifikacje baletmistrza – choreografa) oraz Wyższą Uczelnię Stuki Choreograficznej Kijowska Municypalna Akademia Tańca im. Serga Lifar'a (uzyskana kwalifikacja: artysta baletu; wykładowca dyscyplin choreograficznych).
W latach 1999-2004 związany był z Państwowym Teatrem w Kijowie.
Następnie, po praktyce w "International Ballet Academy" w Północnej Karolinie, przyjechał do Polski, gdzie związał się najpierw z Operą na Zamku w Szczecinie, a później z Operą Wrocławską (2008-2012), najpierw jako tancerz-koryfej, a następnie solista baletu.
Anatoliy jest również założycielem Wrocławskiej Akademii Baletu dla dorosłych i twórcacą pierwszych w Polsce amatorskich „Spotkań baletowych dla miłośników baletu".

"Szatnia"

Narracja przedstawienia powstała na motywach fragmentów choreografii z archiwalnych spektakli Henryka Tomaszewskiego. Sięgnięcie do tych przedstawień, czerpanie ze źródła wrocławskiej pantomimy, to okazja do przybliżenia współczesnemu odbiorcy ducha sztuki Tomaszewskiego i jej specyfiki.
Wykorzystana w pracy praktyka artystyczno-badawcza stworzyła nowy, oryginalny scenariusz, który korespondując z historią, kreuje nową jakość pantomimy wrocławskiej.
Swoisty charakter wyprawy  w legendarne już inscenizacje WTP to specyficzny rodzaj rekonstrukcji, odtwarzania tradycji, mierzenia się z nią oraz próba zrozumienia na nowo istoty teatru, który stworzył Tomaszewski.
Przedstawienie powstało na motywach fragmentów choreografii z przedstawień Henryka Tomaszewskiego: Ziarno i skorupa, Strzelnica, Labirynt, Kobieta, Menażeria cesarzowej Filissy, Spór, Hamlet – ironia i żałoba, Rycerze króla Artura, Akcja – sen nocy letniej, Tragiczne gry.

(-)
Materiał Teatru
19 listopada 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...