Noworoczne premiery

Teatry łódzkie

Kilka premier już w styczniu i lutym, a pierwszego dnia nowego roku na scenie Teatru Małego w Manufakturze będzie można przeżyć "Romans z Czechowem", czyli trzy jednoaktówki "Oświadczyny", "Niedźwiedzia" i "Łabędzi śpiew" w reżyserii Mariusza Pilawskiego.

W lutym na tej samej scenie zobaczymy spektakl gościnny Teatru Nowego z Krakowa. Wyreżyserowane przez Piotra Sekluckiego "Lubiewo" to adaptacja słynnej powieści Michała Witkowskiego.

3 stycznia na długo wyczekiwaną premierę "Totalnie szczęśliwych" zaprasza Teatr im. Stefana Jaracza. W głównych rolach zobaczymy Ewę Audykowską-Wiśniewską i Kamila Maćkowiaka. To współczesna historia miłosna o młodych i zdolnych ludziach, ale czy totalnie szczęśliwych?

28 stycznia natomiast premierowo na deskach "Jaracza" zobaczymy spektakl na podstawie obsypanej nagrodami sztuki "Posprzątane" w gwiazdorskiej obsadzie (Kowalska, Żukowska, Muskała, Witkowski). Reżyseruje Mariusz Grzegorzek, na podstawie sztuki amerykańskiej dramatopisarki Sarah Ruhl. Aktorzy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy obsesyjne sprzątanie jest drogą do uporządkowania życia, czy tylko czynnością pozornie wprowadzającą w to życie ład?

W 2012 roku Teatr im. Jaracza szykuje także premierę "Ryszarda III" W. Shakespeare\'a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Najdłuższa po "Hamlecie" sztuka autora to kronika życia króla Ryszarda III, to z niej pochodzi słynne "Konia! Konia! Królestwo za konia!".

14 i 15 stycznia w Teatrze Nowym premiera "I Ifigenii" (reż. Tomasz Bazan) na podstawie "Ifigenii w Aulidzie" Eurypidesa. Agamemnon chcąc zapewnić powodzenie wyprawie pod Troję postanawia złożyć w ofierze... swoją córkę. Zwabia ją do miasta podstępem. Ifigenia odkrywa zamiary ojca i mimo to zgadza się poświęcić swoje życie w ofierze. Jak to zaplanuje?

Prapremiera sztuki "Marsz Polonia" już 21 stycznia w Teatrze Powszechnym. Spektakl (wg. Jerzego Pilcha) reżyseruje Jacek Głomb. To opowieść o Polsce i naszych narodowych upiorach nawiązująca do "Wesela" i "Balu w operze".

W Teatrze Pinokio na początku lutego spektakl dla dzieci pt. "Momo" na motywach powieści Michaela Endego "Momo, czyli osobliwa opowieść o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom stracony czas". W "Arlekinie" w marcu premiera "O żabie, co nie została królewną" (reż. Waldemar Wolański), w maju "Nie wielki, nie mały król" (reż. Bogdan Nauka), a w czerwcu plenerowy "Gil pogromca smoków" w reżyserii Katarzyny Kawalec.

"Hiszpańskie fascynacje" Teatru Wielkiego na deskach Teatru im. Jaracza (z powodu remontu) 10-12 lutego 2012 roku.

(-)
Polska Dziennik Łódzki online
31 grudnia 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki