Nowy cykl w TR

Bio Formy: opowiadania o artystach: Zofia Hansen 15 i 16 lutego

W repertuarze TR Warszawa w lutym pojawi się nowe, cykliczne wydarzenie – Bio/formy. Jest to seria wykładów performatywnych, które przybiorą formę muzycznych koncertów, teatralnych spektakli i akademickich prezentacji. Jego celem jest rekonstrukcja biografii znanych artystów, poszukiwanie ich inspiracji oraz odtworzenie praktyk i technik twórczych. Bohaterką pierwszych Bio/form, które na scenie TR Warszawa odbędą się 15 i 16 lutego o godzinie 19:00, jest Zofia Hansen. Cykl produkowany jest przez TR Warszawa we współpracy z Instytutem Sztuk Performatywnych (Michał Libera, Grzegorz Laszuk, Tomasz Plata).

Autorzy cyklu pójdą w ślady bohaterów swoich wykładów - przedstawią ich w nowych sytuacjach lub wystąpią przeciwko nim. Nad poszczególnymi wykładami wspólnie pracować będą zarówno akademicy i jak artyści. Bohaterką pierwszych BIO/FORM jest Zofia Hansen z Grupy projektowej Centrala & Centrum Ruchu.

Zofia i Oskar Hansenowie byli bodaj najwybitniejszymi i najbardziej radykalnymi przedstawicielami nurtu modernistycznego w polskiej architekturze powojennej. Przez długie lata zapomniani, dziś znów znaleźli się w centrum zainteresowania. Autorzy tak przełomowych (i kontrowersyjnych) projektów, jak Linearny System Ciągły czy Przyczółek Grochowski, inspirują przede wszystkim jako twórcy teorii Formy Otwartej, specyficznej strategii projektowania i edukacji (teoria Formy Otwartej określiła m.in. schemat pracy w słynnej Kowalni, pracowni rzeźby na warszawskiej ASP, prowadzonej przez Grzegorza Kowalskiego). Idea Formy Otwartej w ramach współpracy grupy projektowej Centrala i tancerzy z Centrum w Ruchu zostanie przełożona na język tanecznej improwizacji. Rozgrywane w całej przestrzeni teatru działania będą uświadamiać dynamiczny charakter naszej relacji z przestrzenią, pokazywać, w jaki sposób związek z architekturą może mieć postać otwartego dialogu, jak architektura zmienia się pod naszym wpływem, jak staje się zapisem naszych kolejnych ingerencji. Działaniom tanecznym towarzyszyć będzie wykład Małgorzaty Kuciewicz, młodej architektki, zajmującej się badaniem architektonicznym domu małżeństwa Hansenów Główną bohaterką wykładu jest się Zofia Hansen, wciąż nie doceniana jako współtwórczyni projektów duetu.

Grupa projektowa Centrala
Platforma wspólnych poszukiwań architektów, designerów i artystów, m.in. Krzysztofa Banaszewskiego, Małgorzaty Kuciewicz i Jakuba Szczęsnego. Projektowanie to dla nich proces twórczy, który nie może odbywać się w oderwaniu od współczesnej myśli filozoficznej i innych dziedzin sztuki. Obok projektów ściśle architektonicznych i urbanistycznych Centrala tworzy projekty artystyczne służące krytycznej wypowiedzi na temat polskiej przestrzeni. Centrala otrzymała nagrody lub wyróżnienia w wielu konkursach, w których brała udział. Wiele ich projektów to próba wywołania dyskusji na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa powojennej awangardy modernistycznej. Wśród realizacji Centrali znajdują się m.in. Dom Kereta w Warszawie oraz rewitalizacja dworca Warszawa Powiśle.

Centrum w Ruchu
Zrzeszenie młodych polskich choreografów. Współtworzą je Aleksandra Borys, Izabela Chlewińska, Maria Jędrzejewska, Korina Kordova, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak, Karol Tymiński, Aleksandra Zdunek i Wojtek Ziemilski. W większości wykształceni zagranicą, próbują wprowadzać do Polski nowe stylistyki taneczne. Tworzą autorskie przedstawienia taneczne, współpracują również z najwybitniejszymi artystami polskiego teatru.

Udział biorą:
Izabela Chlewińska, Korina Kordova, Ramona Nagabczyńska, Iza Szostak, Karol Tymiński, Simone de Iacobis, Małgorzata Kuciewicz.

Współpraca Centrali i Centrum w Ruchu została zainicjowana w ramach projektu „Learning from Warsaw".

W kolejnych odsłonach Bio/form m.in. Marcin Masecki i Michał Kupicz o Beethovenie, Sebastian Cichocki o Robercie Smithsonie, Weronika Szczawińska i Tomasz Plata o Monice Vitti, Daniel Muzyczuk i Alessandro Bosetti o Wojciechu Bruszewskim

(-)
Materiał Teatru
12 lutego 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia