Nowy dyrektor Polskiego Baletu Narodowego

Krzysztof Pastor

Uznany za granicą polski choreograf Krzysztof Pastor został nowym dyrektorem baletu w Teatrze Wielkim. Zespół ma zmienić nazwę na Polski Balet Narodowy

Krzysztof Pastor przygotowuje najbliższą premierę baletową w Wielkim - "Tristana", którego będziemy mogli oglądać od 29 marca. Podczas prób dyrektor naczelny Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski zaproponował Pastorowi objęcie stanowiska dyrektora baletu. Do tej pory był nim Emil Wesołowski. - Chcemy, żeby repertuar baletowy nie był już podrzędny w stosunku do operowego. Razem z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim ustaliliśmy, że zespół będzie się nazywał Polski Balet Narodowy, a dyrektor baletu będzie miał tę rangę, co dyrektor artystyczny Mariusz Treliński - mówi Waldemar Dąbrowski.

Krzysztof Pastor rozpoczynał swoją karierę taneczną w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu w 1975 r. W 1983 r. został solistą baletu opery w Lyonie, występował w Holenderskim Balecie Narodowym, dla którego również przygotowywał choreografie i w którym był artystą rezydentem. Pracował także m.in. z moskiewskim Baletem Bolszoj, Washington Ballet, Baletem Izraelskim, Królewskim Baletem Flamandzkim. - Krzysztof Pastor jest jednym z wielu artystów, którzy wyjechali w latach 80. w poszukiwaniu pracy, ale jednym z nielicznych, którzy wrócili - mówi Waldemar Dąbrowski.

- Artyści baletu holenderskiego mają doskonałą technikę, ale tylko w Warszawie spotkałem takie zaangażowanie i oddanie pracy - tłumaczy swoją decyzję Pastor. W obecnym sezonie nowy dyrektor planuje postawić na szkolenie warsztatu tancerzy, odkrywanie w zespole indywidualności. - Dopiero wtedy możemy myśleć o zaproszeniu reżyserów zagranicznych tej klasy co Jia~ Kylián czy William Forsythe - mówi. - Chciałbym, abyśmy wystawiali trzy rodzaje baletów: klasyczne - głównie do muzyki Piotra Czajkowskiego, arcydzieła XX wieku, w tym choreografie Bronisławy i Wacława Niżyńskich, a także balety współczesne - deklaruje.

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
12 marca 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia