Nowy dyrektor Polskiego Baletu Narodowego

Krzysztof Pastor

Uznany za granicą polski choreograf Krzysztof Pastor został nowym dyrektorem baletu w Teatrze Wielkim. Zespół ma zmienić nazwę na Polski Balet Narodowy

Krzysztof Pastor przygotowuje najbliższą premierę baletową w Wielkim - "Tristana", którego będziemy mogli oglądać od 29 marca. Podczas prób dyrektor naczelny Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski zaproponował Pastorowi objęcie stanowiska dyrektora baletu. Do tej pory był nim Emil Wesołowski. - Chcemy, żeby repertuar baletowy nie był już podrzędny w stosunku do operowego. Razem z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim ustaliliśmy, że zespół będzie się nazywał Polski Balet Narodowy, a dyrektor baletu będzie miał tę rangę, co dyrektor artystyczny Mariusz Treliński - mówi Waldemar Dąbrowski.

Krzysztof Pastor rozpoczynał swoją karierę taneczną w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu w 1975 r. W 1983 r. został solistą baletu opery w Lyonie, występował w Holenderskim Balecie Narodowym, dla którego również przygotowywał choreografie i w którym był artystą rezydentem. Pracował także m.in. z moskiewskim Baletem Bolszoj, Washington Ballet, Baletem Izraelskim, Królewskim Baletem Flamandzkim. - Krzysztof Pastor jest jednym z wielu artystów, którzy wyjechali w latach 80. w poszukiwaniu pracy, ale jednym z nielicznych, którzy wrócili - mówi Waldemar Dąbrowski.

- Artyści baletu holenderskiego mają doskonałą technikę, ale tylko w Warszawie spotkałem takie zaangażowanie i oddanie pracy - tłumaczy swoją decyzję Pastor. W obecnym sezonie nowy dyrektor planuje postawić na szkolenie warsztatu tancerzy, odkrywanie w zespole indywidualności. - Dopiero wtedy możemy myśleć o zaproszeniu reżyserów zagranicznych tej klasy co Jia~ Kylián czy William Forsythe - mówi. - Chciałbym, abyśmy wystawiali trzy rodzaje baletów: klasyczne - głównie do muzyki Piotra Czajkowskiego, arcydzieła XX wieku, w tym choreografie Bronisławy i Wacława Niżyńskich, a także balety współczesne - deklaruje.

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
12 marca 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...