Nowy dyrektor teatru w Cieszynie

Petr Kracik - nowym dyrektorem Teatru Cieszyńskiego w Cieszynie

Instytucji oficjalnie od 15 sierpnia będzie szefował Petr Kracik, reżyser teatralny i wieloletni dyrektor oraz kierownik artystyczny Teatru pod Palmovkou w Pradze.


Taką decyzję podjęli na wczorajszym posiedzeniu radni województwa morawsko-śląskiego. Wcześniej 27 lipca odbył się konkurs na to stanowisko, w którym wzięło udział 5 kandydatów.

Petr Kracik (1958) pochodzi z Trutnowa, jest absolwentem DAMU w Pradze, a swój pierwszy angaż otrzymał w Teatrze Lalek „Radost" w Brnie. Od roku 1992 do 2013 był dyrektorem Teatru pod Palmovkou w Pradze, gdzie reżyserował m.in. Tragiczna historia Hamleta księcia Danii, Lot nad kukułczym gniazdem, Idiotę, Cyrano de Bergerac, Myszy i ludzie. Współpracuje również z Teatrem na Vinohradach, Teatrem Narodowym, Teatrem Wschodnioczeskim w Pardubicach i Teatrem Miejskim w Brnie.

Nowy dyrektor przejmie funkcję po Karolu Suszce, który kierował teatrem przez ostatnie 18 lat i został odwołany 30 czerwca. W sezonie 2018/2019 Suszka pozostanie w tej instytucji jako reżyser.

(szb)
Głos. Gazeta Polaków w Republice Czeskiej
9 sierpnia 2018
Portrety
Petr Kracik

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...