Nowy dyrektor w Gnieźnie

Joanna Nowak

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął dzisiaj uchwałę o powołaniu na trzy lata Joanny Nowak na stanowisko dyrektora Teatru im. Fredry w Gnieźnie.

- Ostatecznie zdecydowałem się zarekomendować kandydaturę pani Nowak, biorąc pod uwagę doświadczenie pracy w instytucjach kultury, znajomość materii teatru. Uznałem, że to będzie optymalna kandydatura - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Nowy dyrektor ma unowocześnić gnieźnieńską scenę, przygotować ofertę dla szerszej publiczności, w tym dla osób starszych. - Potrzebna jest gruntowna zmiana w funkcjonowaniu tego teatru, który moim zdaniem nie pełni takiej roli w lokalnej społeczności, jaką mógłby pełnić - powiedział Woźniak.

Do konkursu na to stanowisko stanęło 15 osób, wymaganą liczbę punktów komisji konkursowej otrzymało pięć osób. Najwięcej punktów zdobyła Magda Grudzińska (398) z Krakowa, dwa punkty mniej komisja przyznała Joannie Nowak.

Nowak zastąpi Tomasza Szymańskiego, który od 23 lat kierował gnieźnieńskim teatrem.

Nowa dyrektor ukończyła teatrologię i studia pedagogiczne na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia podyplomowe na kierunku menedżer kultury w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Jest historykiem teatru i krytykiem teatralnym.

W latach 1983-1997 była konsultantem programowym, sekretarzem literackim i asystentem dyrektora w Teatrze Ludowym w Krakowie, w latach 1997-1999 - kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Poznaniu, a w latach 1999-2002 - inspektorem w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania. Od stycznia do 31 sierpnia 2003 r. pracowała w Estradzie Poznańskiej, a od 1 września 2003 r. była wicedyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu.

Teatr Miejski w Gnieźnie powstał 1 maja 1946 roku, pod koniec lat 40. teatr upaństwowiono. Od 1955 roku, jako jedyna profesjonalna scena dramatyczna w kraju, nosi imię Aleksandra Fredry.

(-)
(PAP)
26 lipca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...