Nowy festiwal

1. Międzynarodowy Festiwal Teatralnej Klasyki Światowej "Nowa klasyka Europy"

Teatry z Hiszpanii, Niemiec, Rosji i Włoch mają wziąć udział w I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnej Klasyki Światowej "Nowa klasyka Europy", który odbędzie się w listopadzie w Łodzi. Centralnym miejscem spotkań będzie Teatr im. Stefana Jaracza

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor "Jaracza" Wojciech Nowicki pomysł zorganizowania takiego festiwalu zrodził się już kilka lat temu.

Impreza ma być nie tylko przeglądem utworów tradycyjnie od lat zaliczanych do klasyki światowej, ale również "ma pokazać nowe tytuły, zwłaszcza te z drugiej połowy XX wieku, które mogą stać się częścią tego kanonu". Szczegółowy program imprezy ma być ogłoszony we wrześniu.

Wiadomo już jednak, że spektaklem inaugurującym festiwal będzie adaptacja powieści Jarosława Iwaszkiewicza "Panny z Wilka" w reż. łotewskiego reżysera Alvisa Hermanisa. Przedstawienie przygotował teatr w Modenie (Włochy).

Zdaniem organizatorów imprezy, widzowie będą mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób Łotysz z włoskim zespołem aktorów odczytał polskie "Panny z Wilka". Jak powiedział Nowicki, wszystkie spektakle będą bezpośrednio tłumaczone na język polski.

Każde przedstawienie ma być zaprezentowane dwa razy. Festiwalowi, który ma się odbyć w dniach 19-28 listopada, towarzyszyć mają m.in. warsztaty teatralne, wykłady, projekcje i koncerty.

(-)
PAP
16 lipca 2010

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia