Nowy projekt Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

"Scena czytana" odsłona pierwsza

Dramat dla młodzieży Stacha Szulista "Ja, jako...?" czytany przez zawodowych aktorów zainaugurował w poniedziałek w Poznaniu realizację nowego projektu Centrum Sztuki Dziecka "Scena czytana". Prezentacja odbyła się w Concordia Design.

W ramach tego projektu chcemy prezentować najnowsze sztuki dla dzieci i młodzieży, które w odważny sposób podejmują problemy młodych ludzi. Udało nam się zaprosić znakomitą obsadę do czytania wybranych sztuk oraz gości, wśród których są autorzy prezentowanych tekstów - powiedziała PAP rzeczniczka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Małgorzata Bawer.

Jako pierwszą czytano sztukę Stacha Szulista Ja, jako...?, nagrodzoną w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez poznańskie centrum. Tekst czytali aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Teresa Kwiatkowska, Łukasz Chrzuszcz i Wojciech Kalwat.

Bawer powiedziała PAP, że sztuka Szulista - porusza problem z tożsamością, własnym ja nastolatka, próbującego odnaleźć się w świecie, w którym każdy ma już swoją konkretnie wyznaczoną rolę. Pytanie o to, kim jesteśmy, co nas konstytuuje, co wpływa na decyzje, jakie podejmujemy oraz na to, kim stajemy się w przyszłości - tłumaczyła Bawer.

Podczas kolejnych listopadowych prezentacji w poniedziałek 19 listopada aktorzy przeczytają dramat Holgera Schobera Hikikomori, a 26 listopada sztukę Roberta Jarosza Śnieży.
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu istnieje od 1984 roku, jest miejską instytucją kultury, która organizuje ogólnopolskie festiwale artystyczne: Biennale Sztuki dla Dziecka i Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino!, którego kolejna edycja rozpocznie się w grudniu.

(-)
(PAP)
13 listopada 2012

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...