Nowy sezon

Opera Krakowska w Krakowie

Nowy sezon artystyczny Opery Krakow
skiej 2014/2015 został zainaugurowany 25 września premierą „Mefistofelesa” Arrigo Boito w reżyserii Tomasza Koniny i pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka. Zbliżający się rok 2015 zapowiada się niezwykle ciekawie. W planach ponad 160 spektakli, widowiska artystyczne oraz liczne koncerty, wystawy.

Swoją premierę na deskach Dużej Sceny Opery Krakowskiej będą miały wielkie dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów. W lutym 2015 r. zostanie wystawiona XIX-wieczna komedia oparta na historii z mitologii greckiej „Piękna Helena" Jacques'a Offenbacha pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka, w reżyserii Rudolfa Zioło. Scenografię i kostiumy zaprojektuje Andrzej Witkowski. W maju zobaczymy jedną z najczęściej granych na świecie oper, znakomitą „Cyganerię" Giacomo Pucciniego pod batutą Tomasza Tokarczyka, w reżyserii Laco Adamika. Scenografię i kostiumy przygotuje Barbara Kędzierska. Natomiast w listopadzie odbędzie się premiera „Króla Rogera" Karola Szymanowskiego – dzieła łączącego wątki orientalne i antyczne pod kierownictwem muzycznym Łukasza Borowicza, w reżyserii Michała Znanieckiego, odpowiedzialnego również za scenografię i kostiumy.

W bieżącym repertuarze nie zabraknie także najznamienitszych klasyków operowych, takich jak: „Carmen", „Kopciuszek", „Dziadek do orzechów", „Halka", „Ariadna na Naxos", „Miłość do trzech pomarańczy", „Madama Butterfly", czy też „Wesele Figara".

Jak co roku zachęcamy do przekroczenia progu naszego teatru. W ramach grudniowego Dnia Otwartego Opery Krakowskiej (2014) zostaną ukazane kulisy Opery, odsłaniające tajniki realizacji największych spektakli. Natomiast w krakowską Noc Teatrów (czerwiec 2015) zapraszamy do zgłębiania, na co dzień niedostępnych, zakątków Opery Krakowskiej.

Nowy sezon przyniesie ponadto wiele atrakcji związanych z warsztatami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży, ciekawe spotkania z profesorem Wiolinkiem, cyklem rozmów z twórcami premier naszej opery w ramach „Inspiracji", a także wystawami tematycznymi w foyer Opery.

Zwieńczeniem sezonu 2014/2015 będzie dziewiętnasty Letni Festiwal Opery Krakowskiej, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca 2015 r. W programie m.in. widowiska na dziedzińcu królewskiego zamku na Wawelu oraz koncert Piotra Beczały, lirycznego tenora operowego występującego na największych scenach światowych teatrów muzycznych.

Serdecznie zapraszamy!

(-)
Materiał Opery
9 października 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia