Nowy sezon

Opera Krakowska w Krakowie

Sezon artystyczny 2015/206 będzie obfitował w wiele interesujących wydarzeń, a w wśród nich premiery, dzieła klasyków operowych, spektakle baletowe, koncerty i przedstawienia dedykowane najmłodszej publiczności.

Sezon zainaugurujemy 11 września spektaklem "Piękna Helena" J. Offenbacha w reżyserii Rudolfa Zioło pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka. Jako Helena wystąpi Marta Abako, w roli Parysa zobaczymy Andrzeja Lamperta. Jesienią na scenie Opery Krakowskiej pojawią się trzy nowe tytuły. Już 25 września zapraszamy na pierwszą premierę nowego sezonu. Będzie to "Cyganeria" G. Pucciniego w reżyserii Laco Adamika. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Tomasz Tokarczyk, a scenografię i kostiumy projektuje Barbara Kędzierska. W obsadzie zobaczymy m.in. Tomasza Kuka i Andrzeja Lamperta (Rodolfo) Marcelinę Beucher i Iwonę Sochę (Mimi), Adama Szerszenia i Mariusza Godlewskiego (Marcello) oraz Katarzynę Oleś-Blacha i Iwonę Krzywicką (Musetta).

W listopadzie krakowska publiczność będzie mogła podziwiać znakomitego Mariusz Kwietnia w partii Króla Rogera. Premiera opery Karola Szymanowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego, ze scenografią Luigiego Scoglio, pod kierownictwem muzycznym Łukasza Borowicz odbędzie się 13 listopada. W partiach solowych wystąpią również m.in. Mariusz Godlewski (Król Roger), Katarzyna Oleś-Blacha i Iwona Socha (Roksana), Pavlo Tolstoy (Pasterz).

Spektakl "Muzyka i Magia" z muzyką Andrzeja Zaryckiego do tekstu i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego to najnowsza propozycja dla najmłodszych, która oczaruje dzieci niezwykłością zdarzeń. Scenografię i kostiumy do tej fantastycznej podróży w magiczną krainę muzyki i baśni projektuje Bożena Pędziwiatr. Zimową porą ponownie zagości na scenie Opery Krakowskiej "Straszny dwór" S. Moniuszki w reżyserii Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego. Będzie to spektakl, który zakończy obchody 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

W bieżącym repertuarze nie zabraknie takich spektakli jak m.in.: "Carmen", "Kopciuszek", "Dziadek do orzechów", "Madama Butterfly", "Emocje", "Napój miłosny" czy "Traviata". Powróci też cieszący się ogromną popularnością cykl spektakli edukacyjno-muzycznych "Profesor Wiolinek" (na zdjęciu). Jak co roku wspólnie będziemy witać Nowy Rok, podczas Koncertu Sylwestrowego, a także zwiedzać na co dzień niedostępne zakątki teatru podczas Nocy Teatrów i Dnia Otwartego Opery Krakowskiej, który odbędzie się 5 grudnia. Zachęcamy też do udziału w "Spotkaniach z Artystą", podczas których gościmy znakomitych twórców związanych z Operą Krakowską.

Zwieńczeniem sezonu artystycznego 2015/2016 będzie jubileuszowy XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

(-)
Materiał Teatru
1 września 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia