Nowy sezon w Operze Krakowskiej!

Opera Krakowska serdecznie zaprasza na nowy sezon artystyczny

Na afiszu teatru pojawią się cztery premiery oraz wiele innych projektów artystycznych. Opera zainauguruje sezon 2016/2017 w dniu 18 września koncertem „Per due donne", w którym usłyszymy Katarzynę Oleś-Blacha i Monikę Korybalską - laureatki Nagrody Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi" (2014), przyznawanej w kategorii „Mistrz i Uczeń". W repertuarze znajdą się cytaty z takich oper jak „Wesele Figara" W. A. Mozarta, „Norma" V. Belliniego czy „Lakmé" L. Delibesa. W przyszłości ów program zostanie wydany na płycie audio.

Pierwszą premierą nowego sezonu będzie spektakl baletowy pt. „Dwie Historie - jeden Taniec" (29 i 30.10.2016) do muzyki na żywo skomponowanej przez Piotra Orzechowskiego, jednego z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którego recital dyplomowy odbył się w Operze Krakowskiej, oraz Krzysztofa Ścierańskiego, kompozytora i gitarzysty basowego. Choreografię przygotowuje Jacek Tyski, tancerz i choreograf, solista Polskiego Baletu Narodowego, a kostiumy Anna Sekuła. Przedstawienie opowiada językiem tańca o losie nastolatków wchodzących w dorosłość oraz o ich problemach życia codziennego. Bohaterowie muszą zderzyć się z szeregiem podjętych przez siebie dobrych i mniej dobrych decyzji. Zatańczy Balet Opery Krakowskiej.

2 grudnia br. krakowski teatr zaprasza na premierę opery „Don Pasquale" G. Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Stuhr i będzie to pierwsza realizacja operowa wybitnego twórcy. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografię przygotowuje Alicja Kokosińska, a kostiumy Maria Balcerek. Kolejne przedstawienia odbędą się 3, 4 i 6 grudnia 2016. W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku i ulubieńca krakowskiej publiczności. W obsadzie ponadto m.in.: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Aleksandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina).

W lutym 2017 Opera Krakowska zaprasza na premierę operetki „Hrabina Marica" I. Kálmána w reżyserii Pawła Piotrowskiego-Aigera, natomiast w czerwcu 2017 na „Opowieści Hoffmanna" J. Offenbacha w reżyserii Michała Znanieckiego. Tradycyjnie, wspólnie z widzami, teatr przywita Nowy Rok i będzie bawić się na koncertach karnawałowych, które stały się nieodłącznym punktem w repertuarze Opery Krakowskiej. Sezon artystyczny zakończy XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

W repertuarze teatru pojawią się także, jak co roku, spektakle i projekty edukacyjne dla dzieci. Będą to: „Profesor Wiolinek" - przedstawienie edukacyjne, którego twórcą i pomysłodawcą jest Paweł Wójtowicz, spektakl rodzinny „Muzyka i magia" Andrzeja Zaryckiego i Wojciecha Graniczewskiego, „Opera b/o" czy „Spotkania w operze. Poranki", cieszące się ogromną sympatią wśród najmłodszych widzów. W nowym sezonie artystycznym kontynuowane będą spotkania „Operowy podwieczorek" i „Muzyką namaluj swój świat", realizowane w ramach projektu Bon Kultury.

Zapraszamy również na spektakle znajdujące się w stałym repertuarze Opery, będą to m.in.: „Cyganeria", „Madama Butterfly" G. Pucciniego, „Carmen" G. Bizeta, „Tannhäuser" R. Wagnera, „Napój miłosny" G. Donizettiego, „Straszny dwór" S. Moniuszki, „Zemsta nietoperza" J. Straussa, „Orfeusz i Eurydyka" Ch. W. Glucka, „Dziadek do orzechów" P. Czajkowskiego, „Kopciuszek" do muzyki G. Rossiniego i inne.

Serdecznie zapraszamy do Opery Krakowskiej!

 

(-)
Materiał Opery
24 sierpnia 2016

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia