Nowy sezon w Teatrze Ateneum

"Moja córeczka" - reż: Marek Fiedor - Teatr Ateneum w Warszawie

Warszawski Teatr Ateneum nowy sezon 2009/2010 zainauguruje 7 października premierą "Mojej córeczki" Tadeusza Różewicza w reżyserii Marka Fiedora.

Do czego może doprowadzić bezgraniczna, ale zaborcza miłość rodzica do dziecka? Mirka, wychowywana pod szklanym kloszem, przenosi się z prowincji do Warszawy. Odwiedzający ją ojciec odkrywa, że jego ukochana córeczka straciła kontrolę nad swoim życiem. Grzeczna panienka stała się panienką lekkich obyczajów, którą teraz opiekują się nowi, wyrachowani „tatusiowie”. Czy spotkanie z ojcem pomoże Mirce przerwać niebezpieczną zabawę w dorosłość?   

Opowiadanie "Moja córeczka", pisane w 1964 r., pierwotnie było nowelą filmową. Pierwsza premiera teatralna opowiadania w reżyserii Jerzego Jarockiego odbyła się w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kolejną ważną inscenizacją był spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Barańskiego (2000 r.) z niezapomnianym Zbigniewem Zapasiewiczem w roli Brudasa. Zdzisław Pietrasik, recenzując przedstawienie Teatru TV, tak wtedy pisał o tekście Różewicza: 

„Utwór nie należy z pewnością do największych dzieł, jakie wyszły spod pióra tegorocznego laureata nagrody Nike, a jednak okazało się niespodziewanie, iż brzmi teraz bardziej współcześnie niż w czasach, kiedy powstał. Córeczki, takie jak przedstawiona przez Różewicza, nagminnie porzucają dziś swe prowincjonalne mieściny i strzegących przebrzmiałych kanonów wartości ojców. Ale nie przywiązujmy nadmiernej wagi do przypominających współczesność realiów, wbrew niemal kryminalnej fabule (ojciec udaje się do wielkiego miasta w poszukiwaniu córki, która nie przyjechała do domu na święta Bożego Narodzenia), mamy do czynienia z tragedią w najczystszej postaci.”    

Realizacja „Mojej córeczki” w Teatrze Ateneum, to kolejne spotkanie Marka Fiedora z Tadeuszem Różewiczem. W 2007 roku Fiedor wyreżyserował „Wyszedł z domu” w Teatrze Polskim w Poznaniu (2007 r.). Spektakl, który został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepsze przedstawienie popularyzujące dawne dzieło literatury polskiej.    

W spektaklu Teatru Ateneum, w roli Ojca, wystąpi Artur Barciś. W roli córeczki- Mirki zobaczymy Annę Gorajską – laureatkę I nagrody tegorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (nagroda za rolę Florentyny w przedstawieniu dyplomowym PWST w Krakowie "Zatopiona katedra").

Patroni medialni spektaklu:
Radio RMF Classic, Gazeta Bankowa, INTERIA.PL, TVN Warszawa

KOLEJNE SPEKTAKLE: 8,9,10,14,15 października, godz.19.00

(-)
Materiały Teatru
16 września 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...