Nowy sezon w Teatrze Lalek Banialuka

zapowiedzi premier i festiwalu

Nowy sezon Teatr Lalek Banialuka rozpocznie 18 września premierą "Czarnoksiężnika z Krainy Oz". Klasyczną już opowieść Lymana Franka Bauma specjalnie dla naszego teatru adaptowała Liliana Bardijewska - jedna z najbardziej znanych autorek sztuk dla dzieci. Widowisko zostało wyreżyserowane przez Petra Nosálka, scenografię zaprojektowała słowacka, wielokrotnie nagradzana scenografka Eva Farkašova, a muzykę skomponował Krzysztof Dzierma. Dzięki bogactwu środków teatru lalek (różne rodzaje tradycyjnego teatru lalek), bajkowym i nowoczesnym kostiumom, multimediom i porywającej muzyce twórcom udało się stworzyć niecodzienne widowisko dla całej rodziny

Kolejną premierą zaplanowaną na okres zimowy będzie znany wszystkim dzieciom "Kopciuszek" w reżyserii Ewy Piotrowskiej ze scenografią artystki młodego pokolenia Anny Chadaj. Forma przedstawienia z pewnością będzie atrakcyjna zarówno dla dzieci najmłodszych jak i widzów w każdym wieku. Premiera została przewidziana na koniec listopada. 

Pod koniec lutego młodzież i starsze dzieci zaprosimy na inscenizację jednej z najbardziej znanych i znaczących sztuk Jana Ośnicy napisanych dla teatru lalek - "Złoty klucz". Tekst podejmujący trudny problem dobra i zła, uczciwości i występku zrealizowany zostanie przez Janusza Ryla-Krystianowskiego (reżyseria) i Julię Skuratową (scenografia) w formie odwołującej się do tradycyjnego teatru lalek. 

Ostatnia premiera w sezonie skierowana do młodzieży i widzów dorosłych to "Gwiazda" Helmuta Kajzara w reżyserii Bogusława Kierca. Nie będzie to jednak monodram (tak jak napisał autor), ale pomysł realizacji zakłada udział wszystkich aktorek teatru Banialuka, co wydaje się być niezwykle inspirujące i intrygujące. Premiera - kwiecień 2012. 

Ponadto w repertuarze teatru znajdą się następujące widowiska dla dzieci "Czerwony Kapturek", "Tomcio Paluszek", "Śpiąca Królewna", "Jaś i Małgosia", "Podróże Guliwera", "Ferdynand Wspaniały", "Diabelskie Figle", "Calineczka" i "Tygrys Pietrek" oraz dla młodzieży i dorosłych "Przemiana", "Tristan i Izolda", "Antygona", "Mr Scrooge", "Balladyna", "Stój! Nie ruszaj się!". 

Poza propozycją repertuarową, także w tym roku, teatr oferuje szeroki wachlarz warsztatów i edukacji teatralnej skierowany do zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, a także do nauczycieli. Aktorzy Banialuki otwierają przed uczestnikami zajęć bogaty i magiczny świat teatru. Prezentują rozmaite techniki lalkarskie, uczą ruchu i emisji głosu, a przy tym zawsze pozwalają zajrzeć za kulisy…

Niezależnie od przedstawień prezentowanych w siedzibie Teatr Lalek Banialuka zaproszony został do udziału w kilku ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach prezentujących najciekawsze realizacje polskiego teatru lalek. Już w październiku podczas "Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak" warszawska widownia będzie mogła obejrzeć spektakl w reżyserii Witolda Mazurkiewicza "Calineczka". Także w październiku, w Opolu podczas "Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek" (najważniejszego przeglądu dorobku polskich teatrów lalek w ostatnich dwóch latach) Banialuka zaprezentuje cieszący się dużą popularnością i uznaniem wśród widzów spektakl "Podróże Guliwera" w reżyserii Mariána Pecko. W listopadzie w Poznaniu podczas Międzynarodowego "Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY IV" zaprezentowane zostanie widowisko "Stój! Nie ruszaj się!" w reż. Bogusława Kierca. 

W bieżącym sezonie w dniach 25-30 maja odbędzie się "25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej".

(-)
Materiały Teatru
13 września 2011

Książka tygodnia

Kto ukradł jutro?
Wydawnictwo ALBUS
Olga Ptak

Trailer tygodnia