Nowy spektakl w Ateneum

"Skiz" - reż: Maria Spiss - Teatr Ateneum w Warszawie

Intrygujące odczytanie dramatu z początku ubiegłego wieku. Dwie małżeńskie pary, doświadczeni Lulu i Tolo oraz młodzi stażem Wituś i Muszka, prowadzą ze sobą niebezpieczną grę.

Zabawa w uwodzenie szybko wymyka się im spod kontroli. Sprawdzone formuły gry ulegają wyczerpaniu, gramatyka niewinnego flirtu przestaje obowiązywać. Czy świat pozbawiony reguł jest rzeczywiście tak atrakcyjny jak wydaje się bohaterom tekstu Zapolskiej? W „Skizie” prawda uczuć konkuruje z emocjonalnym wampiryzmem. Gra toczy się o wysoką stawkę. Czy naprawdę zwycięży w niej ten, kto ma tytułowego skiza- kartę, która przebija wszystkie inne?

Maria Spiss - Jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Absolwentka wydziału filozoficznego UJ, Studium Literackiego UJ i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Otrzymała wyróżnienie za powieść w konkursie im. Macieja Słomczyńskiego, zorganizowanym przez Instytut Polonistyki UJ. Radio Szczecin zrealizowało słuchowisko na podstawie jej tekstu p.t. „Taki kraj”, nagrodzonego w konkursie Radia i Telewizji Szczecin. Jej dramat p.t. „Dziecko” otrzymał wyróżnienie Eurodramie 2004, a sztuka „Exit” wyróżnienie w konkursie B@zart 2006. Jako reżyser zadebiutowała w Starym Teatrze „Ajasem” Sofoklesa. Wyreżyserowała także spektakle „Pani Bóg Halina” Marka Millera, „Sędziów” Stanisława Wyspiańskiego, „Choinkę u Iwanowów” Aleksandera Wwiedenskiego oraz „Starostę Kaniowskiego”.

(-)
Materiały Teatru
19 grudnia 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...