Nowy spektakl w Osterwie
"Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" - reż. Jerzy Jan Połoński - Teatr im. J. Osterwy w LublinieTeatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie otwiera sezon premierą najnowszego spektaklu. Tym razem będzie to widowisko muzyczne na podstawie śpiewnika Leona Schillera - "Kram z piosenkami - obrazki śpiewające". Spektakl zobaczymy 15, 16, 20 i 21 września o godz. 19.00.
"Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" to widowisko śpiewno-muzyczne na podstawie śpiewnika Leona Schillera, inscenizatora, teoretyka teatru, pedagoga, jednej z największych postaci teatru polskiego. Śpiewogra Schillera, wystawiona po raz pierwszy w 1945 roku w obozie dipisów w polskim teatrze w Lingen stanowi jedyną w swym rodzaju mieszankę utworów muzycznych. Twórca zbierał codzienne piosenki wykonywane przez mieszczan, artystów i żołnierzy w pierwszej połowie XX wieku, z łagodnym przymrużeniem oka przedstawiając Polaków portret własny w piosence. Tak powstał zbiór utworów naiwnych, prościutkich, garściami czerpiących z ukochanej przez Schillera staropolszczyzny, z późniejszych epok historycznych aż do lat międzywojennych. Wodewile, piosenki i tańce, które niesłusznie kojarzą się dziś z pojęciem lżejszej muzy, a które są kwintesencją teatru.
Sztuka miała ponad 40 realizacji teatralnych i cieszyła się dużym powodzeniem.
Reżyserem spektaklu jest Jerzy Jan Połoński, absolwent PWST we Wrocławiu, twórca wielu spektakli teatralnych, telewizyjnych widowisk muzycznych, zdobywca wielu nagród teatralnych. Za aranże odpowiedzialny jest kompozytor, muzyk Łukasz Damrych absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, grający w zespole Katarzyny Groniec i współpracujący z Bartoszem Porczykiem. Za ruch odpowiada Urszula Pietrzak, aktorka i choreografka. Twórcą scenografii i kostiumów jest Barbara Wołosiuk znana lubelskiej publiczności z wielu realizacji scenograficznych w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie, współpracująca jako scenograf i kostiumolog z teatrami na Śląsku, Pomorzu, Poznaniu i Krakowie.
Premiera zaplanowana jest na 15 września 2018 roku o godz. 19:00
Bilety na sztukę kosztują od 10 do 80 zł.